Zkusili jsme nové eDoklady. Jak funguje občanka v mobilu?

Originál článek publikovaný na: Zkusili jsme nové eDoklady. Jak funguje občanka v mobilu?

Aplikace eDoklady, která umožní do chytrého mobilního telefonu nahrát osobní identifikační dokumenty jako je například občanský průkaz, má těsně před oficiálním vydáním. Na Google Play i v App Store by se měla volně ke stažení objevit 20. ledna, tedy během několika málo hodin. Využili jsme možnosti vyzkoušet tento moderní digitální nástroj z dílny státu o…

No nevím z mého hlediska je to zase nástroj jak byl za covidu sledovat a dohlížet, co si pročítám diskuze tak 99% všeho co vytvořila tahle firma tak nefunguje takže je zbytečné si zaprasovat telefon tyhle svinstvem to si tam raději spustím stránky od SETI a bude využít pro lepší účel.

2 Likes

Tohle moc možností ke sledování nemá. Je to zmíněno i v článku. A i kdyby, tak co a proč by se sledovalo?

A kterou firmu máš na mysli?

Pořád mě trápí otázka, jak bude probíhat ověřování třeba mezi soukromými osobami, nebo firmou, která není v seznamu. Tedy třeba prodávám auto a chci ověřit údaje kupujícího na smlouvě. Nebo si půjčuju kolo/lodičku/cokoliv a provozovatel půjčovny ověřuje doklad, bude možnost prokázat se eDokladem, nebo na takové situace bude muset být fyzická karta? Nevíte? Díky V:

No on je pro ověřování v seznamu každý, kdo chce ověřovat. Takže to může být obyčejný Občan s apkou i zaměstnanec firmy (datovkou zaregistrovaného Ověřovatele) s apkou či PC. Už dnes je možné se prokázat paní v trafice, pokud má taky aktivované eDoklady.

1 Like

Prostě svěříte své údaje Googlu nebo Applu a budete doufat, že je nezneužije.

Tyhle výrazy “vulgarismy” tady příště prosím nepoužívat, vždyť to jde napsat i jinak kultovovaněji. Díky

A k tomu malé ChatGPT okénko. Zeptal jsem se AI. “Co mi dokážeš říct o emočním zabarvením slova “svinstvem” a zařadil by si jej mezi vulgarismy? Bylo použito ve větě “No nevím z mého hlediska je to zase nástroj jak byl za covidu sledovat a dohlížet, co si pročítám diskuze tak 99% všeho co vytvořila tahle firma tak nefunguje takže je zbytečné si zaprasovat telefon tyhle svinstvem to si tam raději spustím stránky od SETI a bude využít pro lepší účel”. Jaké slovo, o stejném významu, byť jiným emoční zabarvením bys použil?

Slovo “svinstvo” je obecně vnímáno jako negativně zabarvený termín, který vyjadřuje nesouhlas, pohoršení nebo opovržení vůči něčemu. V kontextu dané věty toto slovo zřetelně signalizuje negativní postoj mluvčího k produktům určité firmy. Co se týče jeho zařazení mezi vulgarismy, “svinstvo” může být považováno za mírný vulgarismus nebo silnější hovorový výraz, v závislosti na sociálním a kulturním kontextu. Není to však tak silný vulgarismus jako některé jiné slova.

Pokud byste chtěl vyjádřit stejný názor s jiným emočním zabarvením, mohli byste zvolit méně silný výraz. Například:

  • “nefunkčním produktem” - tento výraz je neutrálnější a zaměřuje se více na technický aspekt než na emocionální hodnocení.
  • “zbytečným nástrojem” - vyjadřuje, že produkt je z hlediska uživatele nepotřebný nebo neefektivní, aniž by byl použit pejorativní termín.
  • “nedokonalým výtvorem” - tento výraz stále udržuje kritický tón, ale je méně ostrý a méně emocionálně nabitý.

Tyto alternativy zachovávají kritický tón původního výroku, ale jsou méně emocionálně nabitý a méně konfrontační.

Obecně mít dnes v elektronické podobě kde co (platby, komunikaci, klíče, seznamování, kontakty, fotky …) A nemít tam tak základní věc, jako jsou doklady mi přijde naprostá hloupost. Nevím jak ostatní, ale osobně jedinou věc, kterou mám u sebe téměř vždy, je právě mobil. Používání hotovosti se už vyhýbám dlouho a doklady občas taky zapomenu. Občanka a řidičák tak byly poslední kartičky/věci, co se do mobilu zatím nacpat nedaly. Moc se těším, až si člověk sebou vezme jen mobil a nebude muset řešit nic jiného.

Jasně, mobil se vybije, může nám jej někdo ukrást, takže mít někde v záloze druhou variantu, dává smysl, ale primárně bych vše rád v mobilu.

1 Like

Zdravím, jak se zaregistruju pomocí Mobilního klíče eGovernmentu ? Když to zvolím, naskočí mi skenování QR kodu ?!? Kde ho vemu ?

Akorát… že vůbec :slight_smile: Ani jedna firma s tím nemá nic společného.

1 Like

Doporučuji do Mobilního klíče přidat otisk. Pak není potřeba načítat QR, ale autorizace se dá provést i pouhým přiložením prstu. Při registraci jsem nikde nic neskenoval. (Nicméně může hrat roli to, že mám v Mobilním klíči povolené vše možné)

1 Like

Po mě to taky QR kód chtělo a to mám v mobilu jak aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu, tak vlastním datovou schránku. Ale taky je pravda, že jsem se nedávno stěhoval do nového telefonu a ne vše je ještě nastaveno. I tak si ale myslím, v tom stavu v jakém je aplikace eDoklady, je pro většinu lidí zbytečně složitá na nastavení a není vůbec user friendly. Jsem rád, že tuhle možnost vůbec máme, ale škoda, že si na tom UX nedal někdo více záležet.

No státní koho jiného :joy:

Jen ten vyhulenec Bartoš a spol… :joy: Tak mi to píše že nemám kompatibilní zařízení aspoň jsem to mohl zkusit nainstalovat

@Flakota_Hovezi Chápu že věci spojené s politikou mohou a ve většině vzbuzovat intenzivní emoce, ale i tak prosím dodržuj prosím pravidla této komunity! Díky

  1. buďte k druhým empatičtí a vstřícní
  2. žádné vulgarismy ani nenávistné projevy
  3. odkaz můžete přidat jakýkoliv, ale nesmí mít povahu reklamy
1 Like

Jj sem se nechal unést :joy::+1:

Mě to nefunguje, nedaří se stahnout doklad do telefonu… opakovaně jsem to zkoušel

Normálně bych ti napsat, ať pošleš screenshot abychom viděli kde ses zasekl, ale tahle apka je považovaná za “chráněnou” a když udělat screen, udělá ti to jen černou obrazovku :exploding_head:

Kde konkrétně a na čem se zasekává, co ti to hlásí atd. zkusíme ti helpnout.

Přihlášený jsu, přes mobilní klíč, v profilu vidím i sve udaje, ale občanku to nestahne. Pise nastal problém s připojením občanky a dole V červeném rámečku vyskočí chyba neco ve stylu doklady se nepodařilo aktualizovat