Češi jsou rozhořčení. Digitální občanka měla chránit soukromí, přitom odesílá spoustu informací

Originál článek publikovaný na: Češi jsou rozhořčení. Aplikace eDoklady odesílá spoustu informací

Digitální doklady byly prezentované jako dokonale chránící soukromí Stát se neměl vůbec dozvědět, kdy, kde a proč jste ji použili Ve skutečnosti aplikace eDoklady odesílá všechny informace do zahraničí Tak tohle se nepovedlo. Větší ránu důvěra v digitalizaci snad ani dostat nemohla. Odborníci ze serverů iRozhlas.cz a z Radiožurnálu ale podrobili analýze data, která odesílala…

Nevěřím tomu, že se jedná o nedopatření.
Holt žijeme v policejním státě, kde se i cenzura považuje za normální a běžně se praktikuje.
Já jsem si e občanku nainstaloval, ale po přečtení tohoto článku půjde z telefonu pryč a příště si rozmyslím, zda do podobných “pokusů” půjdu znovu.
Je smutné, když občan nemůže věřit státu.

Když to má pod palcem největší fetka a ještě ho platíme ze svých daní není čemu se divit :face_vomiting: ani za 1mega bych to nechtěl

Podobné výrazy, bych tady příště už viděl jen velmi nerad!

Jasný zase paranoia :-). Stejně o nás ví všechno jen tím, že máme mobil a zase tady budeme hledat velkého bratra. To bychom ty technologie moc neposunuli a rozdělávali oheň stále třením dřeva o sebe :slight_smile:

Ok :+1: ale nazívat věci věci správným jménem je důležité. Je mi jasné že jste fanoušek :+1:

1 Like

Upřímně je mi to jedno můj mobil tyhle nesmysli nepodporuje a k životu to nepotřebuji stačí mi plastová kartička, chápu že technologie jdou do předu ale tohle je tak velká zbytečnost jak celý vesmír :joy:

Tohle vůbec není o politických preferencích, ale o porušování pravidel zdejší komunity:

  • buďte k druhým empatičtí a vstřícní
  • žádné vulgarismy ani nenávistné projevy
  • odkaz můžete přidat jakýkoliv, ale nesmí mít povahu reklamy

Více zde Spouštíme komunitu Svět Androida. Přijďte si pokecat i vy!

2 Likes

Osobně jsem velmi zklamaný. Nejprve jsem byl nadšený, že, se nás stát v digitalizaci alespoň trochu přibližuje 21. století. Ale jakýkoliv pokrok a přijetí technologií v rukách státu bez důvěry nemůže existovat.

Fakt zklamání.

1 Like

Souhlasím :+1: ale to by tam museli být kompletní lidé kteří tomu rozumí a ne to co tam je teď

1 Like

Jsem hodně zklamaný.
Toto považuji za podraz.
Vždyť původně bylo prezentováno něco zcela jiného.
Jsem ročník 1951 a něco obdobného jsem již zažil a to pouze s tím rozdílem, že ne v elektronické podobě.
Mažu.

2 Likes

Jelikož samotná aplikace nemá přístup skoro nikam (na rozdíl od Googlu nebo Facebooku), tak obavy nemám. Ale rád bych viděl vyjádření více skutečných nezávislých IT odborníků než jen zprávy od redaktorů iRozhlasu a Radiožurnálu.

Jaké jiné odborníky bys chtěl? Zrovna tato média ani nemohou být nařčena, že jsou protivládní. Každý si to může vyzkoušet doma sám, dokud to neopraví…
Jak jsem psal, podle mě došlo k tomu, že během vývoje si logovali všechno, a to je v pořádku. Pak při vydání se stalo, že se logování nezměnilo na produkční. Proč přesně, to už nevím. Záleží na zvoleném přístupu k logování.
Že se logy někam odesílají, aby s nimi pak šlo dobře centrálně pracovat, je také běžné, dělali jsme to tak i v mnoha soukromých firmách. Otázkou je, proč se zvolilo zrovna toto konkrétní řešení, ale nepovažuju ho z principu za špatné.
Jenže když způsobím nehodu v autě a někoho zabiju, bude možná mít to, jestli to bylo třeba přehlédnutí nebo jsem jel pod vlivem jako prase na trest, ale poškozeným to bude už jedno, výsledek bude stejný. A tohle je podobné. Stalo se to a z pohledu uživatelů je jedno, proč. Důvěra v celý mechanismus digitalizace je nabouraná. A také v to, co je psáno v Obchodě Play. Já u své aplikace také můžu napsat, co chci a skutečnost je jiná. Jenže moje aplikace je pro asi 5 lidí a ti znají skutečný stav, ne pro 10 000 000 obyvatel ČR. (mám aplikaci na rezervaci hodin ve sdíleném ateliéru a opravdu nemám náladu podstupovat všechna martýria spojená z gdpr apod.) Kdo to používat nechce, nemusí, máme i webové rozhraní)

Je moc hezké, že se sem mohu přihlásit šesti způsoby, ale mým zdejším účtem to nejde. A to ještě nevím, co všechno o mě posíláte do NSA. :slight_smile:

EObčanku jsem zatím nepoužil a díky, jdu ji odinstalovat.

1 Like

No tak jestli máš tlačítkový telefon tak to se tě vážně e-občanka netýká a do bordelu mužeš chodit na tajňačku dál - jinak si myslímže placatej telefon to podporuje :kissing_heart:

Mám redmi 5 plus a nepodporuje bohudík :joy:

Svět Androida oslovil Ivan Bartoše a dostali jsme toto vyjádření.

Důvěryhodnost aplikace a anonymita využití v místě jsou naprosto zásadní požadavky na její využívání.
Aplikace nemá nikam žádná data o používání odesílat. Celý princip eDokladů má být postaven na tom, že při jejich běžném používání nemá vznikat žádná digitální stopa o tom, kdy a kde uživatel eDoklady použil, kromě toho, že ověřovatel samozřejmě zohledňuje ve svém systému to, že jste provedl prokázání totožnosti například na úřadu nebo v bance, stejně jako když se prokážete občanským průkazem v plastu.

Žádné osoby v žádné fázi nesmí mít přístup k tomu kdo, kde a kdy se eDoklady prokazoval. Tak znělo zadání celého řešení.

Jak jsem byl informován, šlo o chybu dodavatele, kdy se s technickými daty, které pomáhaly odstraňovat chyby v aplikaci, odesílala i další, naštěstí anonymizovaná data, nad rámec objednaného řešení.

Řešitel si tuto část nezkontroloval. Za chybu se omluvil a odesílání dat stopnul.
Teď probíhá revize kódu a bude umožněn jeho veřejný audit.

Bez urážky ale tomuhle člověku bych nevěřil ani slovo

AKTUALIZACE: Do článku jsme přidali vyjádření Ivana Bartoše.