Platit předplatné, trpět reklamy, nebo AdBlock a Vanced?

Originál článek publikovaný na: Platit předplatné, trpět reklamy, nebo AdBlock a Vanced?

Placený Facebook je skutečností, předplatné nepatří k nejlevnějším Proti blokování reklam bojuje YouTube, předplatné pro rodinu mi dává smysl Trpět mnoho reklamy, platit předplatné, nebo podvádět? Těžké dilema… V posledních týdnech se opět hodně mluví o reklamách, jejich blokování a také nejrůznějších formách předplatného. Vše odstartovala Meta, která (aby splnila nařízení úředníků z Bruselu) nabídla placený tarif, díky kterému se můžete na Facebooku a Instagramu kompletně zbavit reklam. Vzápětí se k akci odhodlal Google a začal více bojovat proti blokování reklam na YouTube. A není to překvapení, Google zkrátka je na příjmech z reklamy životně závislý. Nemálo lidí pak volí…

Aktivuji komentáře k tomuto článku, tím, že sem přidám první komentář.

fooo… já jsem byl dlouho proti placení za youtube a sám nemám problém s adds… Vanced na telefonech a AdGuard na routeru mě zbavilo reklam → kromě Chromecastu a castování na TV, tam se jich zbavit nejde, teda jde to… sdílnout video z yt na BubbleUPNP a odtamtud to castnout na TV ale je to takové řešení pro mš, ale ne pro mojí přítelkyni… není moc Geeky. Takže jsem teda včera aktivoval YT Premium. Tak uvidíme. :blush:

Díky za zapojení a tvůj názor. Jasně obejít se dá asi vše. Šlo to a vždy asi půjde. Za mě by si ale každý měl odpovědět na otázky.

  1. proč bych to měl dělat?
  2. škodím tím někomu?
  3. kolik mojí energie bude stát to obejít?
  4. můžu si dovolit to platit?
  5. proč to tedy (ne)udělám?

Osobně chápu, že každý má “tu” hranici za co mu dává smysl platit, někde jinde a někdo už z principu platit nebude (platím si už přece internet :wink: ), tak nechci nikoho moralizovat. Ale každá věc, do které někdo jiný vložil energii a já s ní mám užitek, si dle mého zaslouží nějakou energii vracet zpět.

Nemusí to být vždy peníze, ale můžu “to” propagovat, zapojit se do komunity a zdarma ji pomáhat, pomáhat ostatním s řešením jejich problému atd.

Osobně si platím YouTube family a sdílím ho s celou svou rodinou. Za mě ekonomicky i lidsky naprosto v pohodě řešení a všichni jsou spokojení :).

1 Like

Taky to mám tak, je pravda že na YT čumím víc, než na SC a Netflix dohromady, Webshare je relativne za babku, ale Netflix ten sdílíme v rodině i s náklady, takže taky v pohodě a nakonec i ten YT je relativně směšná položka. Ta nechuť platit googlu pramení nějak z toho, jak odporně tato korporace zbohatla a jak začali zavírat jednu službu za druhou a taky jaké hodnoty prosazují, jejich původní motto “don’t be evil!” už vzalo dávno za své…
Ale jak řikám, když platím za Netflix, tak můžu i za YT. To jak říkáš, že zapojit se do komunity, já jsem členem mnoha komunit a naprosto souhlasím, dobrý příklad je a byl třeba Photoshop, nebo VMWare, kde je komunita to vytvořilo a doladilo ten výsledný produkt… VMWare je komunitně pořád otevřený, Adobe trochu zpychlo, ale taky ještě toleruje neoficiální produkty pro domácí kutění…

1 Like

Pořád mě toto téma zajimá, protože tento chellenge s googlem má samozřejmě hlavní aspekty morální a ekonomické. Samozřejmě vznášejí se různé argumenty a hlediska, ze kterých google nevychází dobře… kromě predátorských ekonomických taktik, je to hlavně špionáž a teď i masivní cenzura. Dobré počteníčko je tradičně na Hackers News, kde je opět spousta nápadů a strategií, jak se s reklamou na YT popasovat… např. urychlením přehrávání. ^^

Kdysi jsem YouTube používal často ale od jisté doby mě to už přestalo bavit a to bylo už tak 2 roky zpět takže to nemá nic společného z dnešní politikou. Dnes pokud někdo chce tak ať si to platí nebo blokuje.