Jak zjistit, že funguje ovladač (nejen) od TV? Stačí vám mobilní telefon s fotoaparátem

Originál článek publikovaný na: Jak zjistit, že funguje ovladač (nejen) od TV? Stačí mobil!

Dálkové ovladače používají okem neviditelné pulzy Pokud přístroj nereaguje, může být obtížné zjistit příčinu Ukážeme si jednoduchý způsob, jak ověřit funkčnost infra LED Můj nový telefon Xiaomi 14 Ultra má infra LED, kterou lze použít pro ovládání domácích spotřebičů. Na webu jsem se dočetl, že je umístěný v bloku fotomodulu, ale ne už, kde přesně.…

1 Like

Ale s iPhonem to raději nezkoušejte, protože používá odjakživa jako jediný UV filtr, takže ovladač ani neblikne :slight_smile:

Váš - jak píšete - můj nový telefon Xiaomi 14 Ultra - je neskutečný zázrak techniky. Má infra red (IR). No tak to mají i skoro nejlevnější telefony. Před sedmi lety jsem měl takový zázrak s IR za 8000,- Kč (Xiaomi).
Vaše články, pane redaktore, jsou úchvatné, akorát by neměly vycházet jen na odborných webech, ale i v odborných časopisech jako jsou Kůň a Pes, Dům a zahrada, Domácí Kutil, a další, ve kterých se člověk dočte, jak si udělat život složitější a celkově pestrý. Mimochodem Vaše zázračná LED dioda IR se dá koupit od čtyř do osmi korun. Bylo by dobré napsat článek, jak by mohli tuto zázračnou LED diodu využít, když ji nemají v mobilu, a přitom potřebují nutně zjistit jestli mají vybité baterky v dálkovém ovladači. A taky proč je nutné mít doma tester baterií. To by bylo taky užitečné. Všechno, co člověk objeví, je třeba ihned napsat na odborný web, protože co kdyby existoval někdo, kdo to ještě neví. Pak by následoval článek o tom Jak s tím zápasí v USA, a Jak se s tím vypořádali v Jižní Koreji.
Těším se na další Vaše objevy. A hned je tady zase napište.
S pozdravem a přáním hezkého dne
Zdenek

2 Likes

Jste machr a všechno už znáte. Gratuluju.

Já si to přečetl se zájmem. Sice je mi to k ničemu, protože používám ovladač s BT, ale co kdyby někdy? A zaujalo mě i debilní umístění IR diody v novém Xiaomi - dřív bývala v horní hraně. Navíc jsem si díky článku vzpomněl na technologii IrDA - kde je jí dnes konec? Kdysi jsem ji dost využíval.

2 Likes

Jak souvisí UV a infra? Jinak bojím se to napsat, aby zdenka netrefil šlak, že mám kromě drahého mobilu i drahý foťák, ale je to vidět i na Nikon Z8.

1 Like

Vždycky je fajn, když je reakce delší než samotný článek :slight_smile:

1 Like

Děkuji za odpověď. A taky za celkové ocenění. Taky jsem si se zájmem přečetl článek. A taky používám BT ovladač. A fakt si myslíte, že Vám bude BT ovladač fungovat bez baterií? Mě nejvíc zaujalo, že někdo používá tester baterií na tužkové baterie v ovladači Tv. (Pokud netestuje nabíjecí baterie.) Anebo že si to potřebuje nafotit. Já si běžně nemyslím, že vím úplně všechno, ale v dálkovém ovladači Tv vyměním baterky a je to.
Přeji hezký den

Váš článek lze málokdy překonat, jsem rád, že se mi to povedlo.
Děkuji za odpověď a přeji hezký den

A zase napište nějaký článek, když budete v USA nebo v Jižní Koreji, abych věděl jak se má fotit podle Vás.
A ještě jste nenapsal jaké máte auto. To by se dalo navléct na Android auto. To mě fakt trefí šlak.
Přeji hezký den

Já ti asi nerozumím Zdnenku. Co tě tak pohoršuje?

Už podle nadpisu poznáš, že je to článek určený především pro začínající uživatelé. Čili asi není určeny pro tebe. Ale ty jej stejně přečteš. Proč? Když víš, že článek není to co hledáš, proč ztrácíš čas jeho čtením?

Navíc pak spamuješ zdejší komunitu svými ironickými a sarkastický poznámkami a porušuješ tak pravidla komunity.

  1. buďte k druhým empatičtí a vstřícní
  2. žádné vulgarismy ani nenávistné projevy
  3. odkaz můžete přidat jakýkoliv, ale nesmí mít povahu reklamy

Pokud ti články od Libora nevyhovují, je fajn to dát najevo, ale vždy kultivovaně, empaticky a formou konstruktivní kritiky"

To co tady předvádíš vypadá jako spamové chování trolla hraničící s online šikanou. Naší komunitu se snažíme udržovat non toxic.

Zeptal jsem se ChatGPT: Co je konstruktivní kritika a jaké má výhody?

Konstruktivní kritika je definována jako zpětná vazba poskytovaná s úmyslem podpořit růst, zlepšení nebo pozitivní změnu. Je konkrétní, objektivní a předkládána způsobem, který je respektující a zaměřený na řešení, nikoli pouze na identifikaci problémů. Cílem konstruktivní kritiky je poskytnout užitečné návrhy a motivovat jedince k pozitivním změnám ve své práci, chování nebo postupech.

Konstruktivní kritika se zásadně liší od sarkazmu a ironie v několika klíčových aspektech:

  1. Účel: Konstruktivní kritika je navržena tak, aby pomohla a podpořila příjemce ve zlepšování. Sarkasmus a ironie jsou často používány pro humor, posměch nebo vyjádření skeptického nebo kritického postoje, někdy na úkor druhé osoby.
  2. Tón: Konstruktivní kritika je předkládána s respektem a empatií. Sarkasmus je obvykle kousavý a může být vnímán jako zraňující nebo ponižující. Ironie může být méně přímá a používá rozpor mezi doslovnými a skutečnými významy k vyjádření něčeho jiného, než co je řečeno.
  3. Transparentnost a jasnost: Konstruktivní kritika je jasná a přímá ve svém sdělení. Ironie může být nepřímá a vyžaduje určité pochopení kontextu nebo dvojsmyslu pro správný výklad. Sarkasmus může být také nepřímý a může být zaměňován za seriózní komentář bez správného kontextu nebo znalosti mluvčího úmyslu.
  4. Reakce příjemce: Konstruktivní kritika je často přijímána jako cenná a užitečná, i když může být někdy těžké ji slyšet. Sarkasmus a ironie mohou vyvolat negativní reakce, jako je pocity zraňování nebo nepochopení, pokud jsou nesprávně interpretovány nebo použity v nevhodném kontextu.

Vztah mezi těmito formami komunikace a jejich efektivita v různých situacích závisí na kontextu, vztahu mezi lidmi a jejich schopnosti interpretovat a reagovat na nuance v komunikaci.

Tak to máš pravdu, jak píšeš asi mi nerozumíš. Články čtu všechny, abych se dozvěděl něco nového. Ohledně spamovaní nerozumím zase já tobě. Aby mě netrefil šlak psal Libor. A psal, že z toho že nejenom má drahý telefon, ale i Z8. Já jsem jenom odpovídal. Takže výtku by měl dostat Libor. Děkuji za odpověď
P.S. Libor to psal v odpovědi jinému účastníkovi diskuse. A to je určitě horší než kdyby to napsal mi.
Nevhodná kritika se týká i redaktorů. Nebo ne? Nebo je to jen na dojmu redakce?
Zajímá mě tvoje odpověď, až si přečteš zmíněnou část, že Zdenka by trefil šlak. Beru to s humorem a nemyslím si, že je třeba z toho dělat vědu nebo cenzuru. Snad je povoleno slušně odpovědět, i když autor nesouhlasí.
Ještě jednou děkuji za odpověď

Pravidla platí pro všechny. Mohu se spolehnout, že v další komunikaci budeš dodržovat pravidla zdejší komunity?

1 Like

Jistě. Slušnost je moje přednost. Nikdy nepíšu sprostě ani jinak neporušuji pravidla. AI ještě neví a neumí všechno. Je na to třeba lidi, kteří rozhodují. Už hodně let sleduji SvětAndroida. Pokud si myslíš, že jsem rušivý element, dám si závazek, že Liborovi nebudu 3 měsíce odpovídat na jeho reakce. Začínám teď.

Abyste však na mobilu našel infra LED, tak potřebujete telefony dva, ne? Tím druhým fotíte ten první. Je to tak?

Je to tak :iphone::calling::sparkles:. Vždy je potřeba foťák jednoho telefonů a infra zařízení na straně druhé.

Může to být třeba digitální fotoaparát, ale obecně ano.

A hádejte co? Bezpečnostně-šmírovací kamery používají infra přísvit ve stejném spektru, takže kamera na telefonu jde použít i jako detektor kamer. (vlastně jsem už před mnoha lety viděl, jaxi týpek udělal čepici s mnoha IR diodama a na kamerách pak byla jeho hlava vidět jako svítící koule)

Jo, někde jsem viděl, že to mají dělat ženy hned po příchodu na hotel… Ale šlo o nějakou mimoevropskou zemi.

Jo, takže to bude UV & IR filtr.