Samsung přitahuje šrouby, ve výchozím nastavení nenainstalujete aplikaci mimo oficiální obchod

Originál článek publikovaný na: One UI 6.1.1 blokuje instalace aplikací mimo obchod! Jak je povolit?

Ve výchozím nastavení je povoleno Automatické blokování instalace na zařízeních Galaxy s One UI 6.1.1 Tato funkce automaticky blokuje instalaci aplikací z neautorizovaných zdrojů Deaktivace automatického blokování naštěstí nevyžaduje žádné složité kroky Existuje spousta aplikací, které z různých důvodů nenajdeme v Play nebo jiném oficiálním obchodě. Když vynecháme vyloženě neetické případy jako cracknuté verze placených…

To snad je zablokované u všech telefonů ne? Nikdy jsem neměl telefon, kde by to bylo povoleno. Vždycky bylo potřeba jít do nastavení a povolit instalaci apk balíčku

To je něco jiného. To je oprávnění pro instalaci, že to jde z té konkrétní aplikace. Tohle to zabije úplně, nejde pak instalovat ani přes USB pomocí ADB

Jako já si nechám na s24u klidně moje placené legalní apky a na hraní mám další telefony, stejně nosím pořád dva. Už totiž ty restrikce od v androidu 13 a ted 14 jsou velice otravné. Treba ViperFX uz na 14 jede v omezenem modu. Mám telefon s KiteKatem 4.4.2 na velké pololegalni experimenty kolem sitovani a na běžné domaci udelatka a mediciny mam android 9, kde porad vse funguje jak ma a nikdo te nenuti aktualizovat aplikace.

Zrovna tohle omezení je spíš symbolické a dává mně smysl. Drtivá většina běžných uživatelů instalace APK souborů nepotřebuje nebo je “potřebuje” kvůli cracknutým aplikacím. Kdo to nepotřebuje, nechá to vypnuté a je lépe chráněný proti malware, které stahuje škodlivou část až později, aby obešla kontroly Google. Sice už teď je povolení instalace APK na několik kliknutí, takže tahle ochrana je tak trochu “prezervativ na svíčku”, jak říká kolega, ale tohle taky blokuje instalace přes USB/ADB.
V obecné rovině ale jo, z Androidu se stává čím dál víc uzavřený systém. Spolu s tím, jak se dostávají mobily do rukou více lidem, nepolíbených technikou, je třeba myslet na jejich ochranu.

1 Like