Policie ČR radí: Jak se vyhnout postihu při používání mobilu během řízení auta?

Originál článek publikovaný na: PČR radí, jak používat mobil při řízení auta | Svět Androida

Obrátili jsme se na PČR s dotazem na bezpečnost používání mobilů během řízení auta Obsluha navigace je možná, ale nesmíte mobil držet v ruce V každém případě se musíte věnovat řízení auta a ne mobilu Řidič se má věnovat provozu a ne mobilu či navigaci. Tak by se dalo shrnout vyjádření Policie ČR na dotaz,…

SA píše: …“Co se nesmí, je instalace zařízení, které by aktivně rušilo nebo jinak znemožňovalo například měření rychlosti (antiradar).”

Myslel jsem, že antiradary jen detekují přítomnost radaru před vozidlem a ne, že jej aktivně ruší :thinking:
To, že na základě upozornění od antiradaru řidič zpomalí by nemělo být trestné, stejně jako není zpomalení na základě upozornění z Waze na radar či policejní hlídku.

Hmm máš pravdu, kolega nejspíše zaměnil dva pojmy. Je vidět že mu nejsou vlastní a asi ani jedno ze zařízení nepoužívá :slight_smile: . Budiž mu to polehčující okolností :wink:

Ale pro úplnost zeptal jsem se na to chat GPT 4o

Vysvětli prosím velmi stručně a laicky jak funguje antiradar v autě a proč je v některých zemích jeho používání trestné?

ChatGPT
Antiradar v autě je zařízení, které detekuje signály radarů používaných policií k měření rychlosti. Když antiradar zachytí tyto signály, upozorní řidiče, aby zpomalil.

V některých zemích je jeho používání trestné, protože to umožňuje řidičům vyhnout se pokutám za překročení rychlosti, což může vést k nebezpečné jízdě a ohrožení bezpečnosti na silnicích.

Může nějak antiradar rušit radar policistů?

ChatGPT

Ne, antiradar (neboli radarový detektor) sám o sobě neruší radar policistů. Pouze detekuje signály vysílané policejními radary a upozorňuje řidiče. Rušení radarů policistů je úkolem jiného zařízení zvaného “rušička” (jammer), které vysílá signály narušující činnost policejního radaru.

Rušení radarů je obvykle přísně zakázáno a je považováno za vážný přestupek, protože aktivně zasahuje do policejních operací a může vážně ovlivnit bezpečnost na silnicích.