Komentář: 5G přineslo revoluci! Mohl bych ji vidět?

Originál článek publikovaný na: Komentář: 5G přineslo revoluci! Mohl bych ji vidět?

Drtivá většina současných moderních telefonů podporuje sítě páté generace Jejich signál už dnes najdete téměř všude, operátoři na pokrytí pracují nepřetržitě Od představení prvních telefonů s 5G uplynula řada let, na 6G si ještě počkáme Podpora sítí páté generace dnes nejčastěji chybí pouze u levnějších mobilních telefonů, v těch dražších nechybí prakticky nikdy. Nejlevnější telefon…

Ano, reálně si vystačím s LTE a nejspíš mi bude stačit až do smrti. Nepoužívám mobil ke sledování streamovaného videa ani ke stahování obsahů DVD či BD. A v oblasti levných a přesto dobře použitelných mobilů přítomnost 5G znamená LCD místo OLED - a tady se to láme. Chci mnohem radši OLED než 5G.

2 Likes

Tohle mám asi podobně, raději OLED než 5G

1 Like

5g jsem vypnul i na routeru není vůbec žádný důvod to používat

Nemícháte náhodou 5G a 5GHz?

1 Like

I kdybyste sledoval, tak LTE bohatě stačí.

1 Like

Schválně jsem si na mobilu měřil rychlost. Při plném signálu. U LTE (přesněji LTE+) mám rychlost 180 Mb/s. U 5G je to 230 Mb/s. Takže k čemu? On nějakou závratnou rychlost u 5G totiž nepřináší sám operátor.

Jen abych diskuzi zasadil do kontextu, zeptal jsem se ChatGPT na to “Jaký je zásadní rozdíl v 5G technologie oproti LTE a jaké jsou přínosy pro koncového uživatele?

Zásadní rozdíly mezi 5G a LTE (neboli 4G) technologiemi lze shrnout v několika klíčových bodech, které zahrnují jak technické aspekty, tak přínosy pro koncového uživatele:

1. Rychlost připojení

  • 5G: Nabízí teoretické maximální rychlosti až 20 Gb/s, což je značný skok oproti LTE. Průměrné rychlosti pro koncové uživatele budou pravděpodobně v řádu stovky Mb/s až několika Gb/s.
  • LTE: Maximální teoretická rychlost je až 1 Gb/s pro LTE-Advanced Pro, ale běžné rychlosti jsou spíše v desítkách Mb/s.

2. Latence

  • 5G: Má cíl dosáhnout latence (zpoždění) pod 1 ms v ultraspolehlivé a nízkolatenční komunikaci (URLLC). To je značné zlepšení oproti LTE.
  • LTE: Latence se obvykle pohybuje v řádu desítek milisekund.

3. Pásmová šířka a spektrální efektivita

  • 5G: Používá širší spektrální pásma a pokročilé technologie, jako je masivní MIMO (Multiple Input Multiple Output), což výrazně zvyšuje spektrální efektivitu a kapacitu sítě.
  • LTE: I přes využití technologií jako MIMO a carrier aggregation (slučování nosných frekvencí) jsou možnosti LTE v tomto ohledu omezenější.

4. Připojení zařízení

  • 5G: Je navržena tak, aby podporovala masivní IoT (Internet věcí), což umožňuje připojení až milionu zařízení na km², což je exponenciálně více než u LTE.
  • LTE: Podporuje méně zařízení na plošnou jednotku, což omezuje její využití v aplikacích IoT.

Přínosy pro koncového uživatele

  • Vyšší rychlosti a nižší latence umožňují okamžité načítání webových stránek a aplikací, bezproblémové streamování videa ve vysokém rozlišení a hladké online hraní her.
  • Lepší připojení v přeplněných oblastech díky efektivnějšímu využití spektra a technologiím jako masivní MIMO.
  • Podpora pro nové aplikace a služby, včetně rozšířené reality (AR), virtuální reality (VR), autonomních vozidel a pokročilých IoT aplikací.
  • Spolehlivější připojení s kratšími doby odezvy je klíčové pro kritické aplikace, jako jsou dálkově ovládané chirurgické zákroky nebo bezpečnostní služby.

Celkově 5G technologie slibuje revoluci v mobilní komunikaci, poskytuje výrazně vylepšené uživatelské zkušenosti a otevírá dveře k novým technologickým inovacím a službám.

Souhlasíte s tím a pociťujete to na vlastní kůži?

Já souhlasím a nepociťuji to…

1 Like

Jak je to z tou vyšší spotřebou při 5G? U mě LTE nebo 5G je stejná rychlost, nevidím praktický dopad, jak pri stahování tak brouzdání.

No takhle koutkem oka to myslím poznat nebude, to by chtělo měřit důkladně a pořádně

Ono se to označení komplikuje ještě pojmem 4G. Když dáte do Googlu LTE vs. 4G nebo větu LTE není 4G, tak se z toho jen hlava zamotá. :-))

Pro mě je 4G totéž co LTE :). Respektive není to totéž ale mám pocit, že se všeobecně LTE bere jako totéž co 4G

Já to taky tak beru. Hlavně to tak berou operátoři. A jak je to správně “technicky”, je pro nadšence a fajnšmekry. :-))

Já bych ještě doplnil:
VoLTE
Takže pokud chci VoLTE, tak stejně musím mít LTE funkční, takže dokud nebude něco jako Vo5G, tak zase o důvod méně pro 5G.
Ale to je jen na doplnění. 5G má jistě smysl, ale koncový zákazník to zase tak moc neocení.

Před několika lety, když jsem potřeboval nový telefon pro partnerku, jsem to konzultoval s odborníky (a to nikoliv od operátora). Bylo mi řečeno jasně, že sítě 4G jsou v podstatě uzavřená záležitost a další rozvoj i po stránce pokrytí bude u 5G. To rozhodlo - i když výkonově by nám 4G také stačilo.

Od doby, kdy jsem byl předvolán na kriminálku z důvodu podílu na porušování autorských práv, používám PIA VPN. A tak mi rychlost připojení klesla na 100 až 120 Mb/s. 5G je mi tedy reálně k ničemu.

5G sítě jako SA nebo jen NSA?

Tak daleko zatím nejsme. Sítě s označením 5G, které se objeví na mobilním přístroji, jsou založeny ještě na jádru LTE a označovány jako NSA (Non Stand Alone) sítě. Ty dosahují latence podobně jako LTE sítě 4G 10–40 ms a maximální datové rychlosti do 1 Gb/s, jak je uvedeno v příspěvku 5G Campus Networks Lukáše Abazida z T-Mobile ČR, který se zabýval kampusovými sítěmi 5G.

Dalším vývojovým stupněm jsou sítě 5G SA (Stand Alone). Tyto sítě jsou již budovány na jádru 5G (5G CORE) a mohou dosahovat latence od 1 do 10 ms s rychlostí desítek Gb/s v závislosti na alokované šířce kmitočtového spektra. Prozatím mají použití jako tzv. kampusové sítě zejména v průmyslu.

Takže to co máme v česku ještě není pravé 5G!!!

2 Likes