Zlobí vás rychlost internetu v mobilu? Poradíme, jak ji snadno zlepšit

Originál článek publikovaný na: Zlobí vás rychlost internetu v mobilu? Poradíme, jak ji zlepšit

Je možné, že nevyužíváte naplno potenciál vašeho připojení k internetu Na datech může být vina na straně nevhodného tarifu nebo problémové lokality U Wi-Fi je častou příčinou rušení jinými zdroji nebo elektrospotřebiči Doba je rychlá a požadavky na rychlost internetu se neustále zvyšují. Mnohdy se stane, že je internet v mobilu pomalejší, než by mohl…

K některým bodům napíšu vlastní zkušenost.

  • 5G připojení rozhodně není žádná velká výhra. Mám plnou rychlost a zatímco u 4G mám rychlost stahování dat cca 250 Mb/s (a ta opravdu vystačí na vše potřebné), tak u 5 G je to 330 Mb/s. K tomu je pokrytí 5G pouze ve městech a v nich u 4G není rychlost nikdy pod 100 Mb/s. A tam kde je mizerný signál 4G, není signál 5G vůbec žádný. Z těchto měření mi plyne, že 5G připojení je zatím takřka zbytečné a snad i nevýhodné, neboť vybíjí rychleji baterii.

  • Omezenou rychlost dat (zmiňovaných 0,08 Mb/s dokonce odpovídá standardu GPRS, který byl hitem kolem roku 2000) mají zpravidla ti, kteří si záměrně pořídili velmi levný tarif, aby ušetřili, takže je absurdní, aby si k němu zvlášť dokupovali rychlá data. To by ve výsledku totiž taky mohli zaplatit více než kdyby měli nějaký klasický tarif bez omezení rychlosti. :-))

  • Ohledně pokrytí v přírodě je skutečně na mnoha místech jen 2G síť (přestože mapy pokrytí říkají něco jiného) a popojít je nutné ne pár metrů, ale klidně i pár kilometrů. A je tristní, že se v takových oblastech ohledně pokrytí za posledních 20 let nezměnilo vůbec nic. A to znám i celá údolí, kde jsou rekreační oblasti a není tam signál vůbec žádný. Takže ani 2G.

Článek je odpovědí na otázku, jak zařídit co nejvyšší rychlost. Sám píšeš, že na 5G máš vyšší rychlost, než na 4G, takže informace v článku “když to jde, jděte na 5G” je správná.
0.08 Mb/s jsem zmiňoval v kontextu toho, že za nízkou rychlost může být zodpovědné nastavení od operátora.
Poslední odstavec vlastně není vůbec k tématu. Kde nic není, ani čert nebere.

S tím 5G jsem to myslel tak, že 5G není oproti 4G o moc rychlejší (na většině místech je rychlejší jen cca o 15 %) a jelikož opravdu rychleji vybíjí baterii, tak přínos v zapnuté 5G moc nevidím. A neznám nikoho, pro koho by rychlost 250 Mb/s (4G) byla malá a tak musí mít 300 Mb/s (5G). :-))