Dejte sbohem plýtvání elektřinou! Chytrá zásuvka IKEA INSPELNING se blíží a pomůže vám ušetřit

Originál článek publikovaný na: Chytrá zásuvka IKEA INSPELNING se blíží a pomůže vám ušetřit

IKEA to myslí s ochranou životního prostředí vážně a nově chce bojovat proti plýtvání elektřinou Připravovaná chytrá zásuvka Inspelning bude umět měřit spotřebu elektřiny V aplikaci pak můžete sledovat grafy a dokonce i ceny energií Nedávno jsme psali o novince v řadě produktů chytré domácnosti od IKEA, která pomůže s úsporou peněz za energie. Přestože…

Zdravím, bude tato zásuvka kompatibilní s předchozí IKEA bránou Tradfri, kterou již roky používám? A k té funkci ovládání odkudkoli, ta je i pro starší bránu a nebo už jen pro tu novou - Dirigera?

Jak zásuvka i když měří okamžitou spotřebu může zamezit plýtvání elektřinou? To jako, že mi nedovolí v létě zapnout topení? Otázkou také je, zda se v ČR dostane ke spotovým cenám elektřiny a i kdyby, vypne mi pračku uprostřed praní, protože zrovna cena elektřiny stoupla? Ne všechno není tak ideální, jak hlásá reklama!

IKEA píše o té nové, ale to může být jen proto, že je v jejich zájmu ji propagovat. Ona ta Dirigera je fajn, já si ji nedávno koupil, ale jestli má smysl i jako upgrade… to už je otázka.

Tak když jsem si já koupil první zásuvku s měřením spotřeby, docela mě překvapilo, co kolik žere a trochu jsem překopal špatné návyky. Takže to je první způsob. Druhý jsou ty ceny, to uvidíme, až se to sem dostane oficiálně. Záleží i na tom, co dovolí aplikace, protože mě třeba nemile překvapilo, že Ikea Smart neumí nastavit zapnutí zásuvky, pokud se zvedne teplota nad nějakou mez (na zásuvce mám ventilátor). Musím to řešit přes Home Assistenta. Samotná zásuvka asi toho moc nedokáže, ale kdyby aplikace ta data poskytovala další automatizaci, možná by šlo pozdržet praní, dokud spotová cena neklesne. Ale nejspíš to je ta reklamština.
Možná k tomu ale bude mít co říct @MisakP který se v této oblasti dobře vyzná.

Škoda, že IKEA nenabízí nějakou akci na výměnu staré brány za novou, ale třeba nějakou udělají, 1500 za novou není sice nijak moc, ale kdyby to šlo snížit výměnou za staré zařízení, třeba i formou slevy v dalším nákupu u nich…

Než se pustím do toho, jak nám chytré zásuvky mohou ušetřit peníze, je potřeba trochu osvěty.
Chytrou zásuvku si mohu představit jako relé, které se spíná podle nastavených parametrů. Například podle:

  • času (zapni v 6 ráno)
  • potřeb uživatele (jedu domu zapni praní prádla)
  • parametrů v dodavatelské elektrické síti (je levná elektřina, zapni se)
  • fotovoltaiky (mám přebytky ze sluníčka, zapni ohřev vody v bojleru)
  • atd.

Spotové ceny jsou v naších končinách častým tématem, ale většina lidí se jich tak trochu bojí (převážně z neznalosti). Ne ale pro každého jsou spotové ceny vhodné. A proto jsem se ChatGPT 4o zeptal: Co jsou spotové ceny elektrické energie? Jaké jsou jejich výhody a úskalí?

Spotové ceny elektrické energie představují cenu elektřiny na trhu v reálném čase, která se může měnit každou hodinu nebo dokonce častěji. Tyto ceny jsou určovány aktuální nabídkou a poptávkou na trhu s elektřinou. Spotový trh s elektřinou je tedy dynamický a ceny mohou být velmi volatilní.

Výhody spotových cen elektrické energie

  1. Flexibilita: Spotové ceny umožňují spotřebitelům využívat elektřinu v době, kdy je nejlevnější, což může vést k úsporám.
  2. Aktuální ceny: Spotové ceny odrážejí skutečnou aktuální situaci na trhu, což může být výhodné pro ty, kteří jsou schopni sledovat trh a reagovat na změny cen.
  3. Motivace k úsporám: Spotřebitelé jsou motivováni k snižování spotřeby elektřiny v době, kdy je drahá, což může mít pozitivní vliv na životní prostředí.
  4. Efektivnější využití zdrojů: Spotový trh podporuje efektivnější využití dostupných energetických zdrojů, protože ceny jsou přímo ovlivněny aktuální dostupností elektřiny.

Úskalí spotových cen elektrické energie

  1. Volatilita: Ceny na spotovém trhu mohou být velmi volatilní, což může způsobit výrazné kolísání nákladů na elektřinu pro spotřebitele.
  2. Nejistota: Spotové ceny mohou být nepředvídatelné, což může být problém pro spotřebitele s pevnými rozpočty, kteří potřebují stabilní a předvídatelné náklady.
  3. Riziko vyšších nákladů: V období vysoké poptávky nebo omezené nabídky mohou spotové ceny výrazně vzrůst, což může vést k vyšším nákladům na elektřinu.
  4. Nároky na sledování trhu: Pro efektivní využití spotových cen je potřeba neustále sledovat trh a být připraven rychle reagovat na změny, což může být časově náročné a vyžaduje určité znalosti a dovednosti.

Spotové ceny elektřiny jsou tedy vhodné pro spotřebitele, kteří mají flexibilitu a schopnost přizpůsobit svou spotřebu aktuálním cenám. Na druhou stranu, pro ty, kteří preferují stabilitu a předvídatelnost nákladů, mohou být spotové ceny rizikové.

Pro Českou republiku je však potřeba doplnit, že i když spotové ceny odrážejí aktuální stav výroby/spotřeby dané elektrické sítě, víme jejich vývoj den předem a proto je možné trochu plánovat. Přepočet spotových cen na další den se děje v 14:30.

Zajímavé zdroje, aplikace nebo Gadgety, které bych ohledně spotových cen doporučil sledovat.

Pár aplikací jak sledovat spotové ceny pohodlně v mobilu

Jak špinavá, nebo zelená je naše elektřina a od koho ji nakupujeme, prodáváme.

Pro lepší řízení domácnosti podle a způsob jak maximalizovat zisky třeba pomocí Home Assistaneta můžete mrknout sem Home Assistant | Svět Androida

Nebo sáhnout po takovémto českém udělátku

Kdo nerad čte, je tu i hezké video od Ondry Bačiny (Tesláčka)

a hezky spotové ceny a stabilizaci sítě vysvětluje i Honza Staněk (Electro Dad)