Čtečka otisků prstů v displeji? Telefon s ní seženete pod pět tisíc!

Originál článek publikovaný na: Čtečka otisků prstů v displeji pod 5 tisíc? Jde to!

Xiaomi oficiálně uvedlo řadu Redmi Note 13 na český trh Těšit se můžete na pět mobilních telefonů, které uspokojí potřeby mnoha zákazníků Pozornost si zaslouží základní Redmi Note 13, čtečka otisků prstů v displeji cenu nezvýšila Během posledních let prakticky neustále používám mobilní telefony, které jsou vybaveny čtečkou otisků prstů. Rád vzpomínám na Huawei Mate…

Čtečka v displeji může být pouze v některé verzi OLED. Ne v IPS (LCD). Tak se nedivte, že se do levných mobilů dostává pomalu.

Zajímavý postřeh a tvrzení, neměl bys k tomu nějaký odkaz na dochytření se?

Ale nemohl jsme se nezeptat ChatGPT :slight_smile. Otázka “Zakládá se toto tvrzení na pravdě? “Čtečka v displeji může být pouze v některé verzi OLED. Ne v IPS (LCD)”. Proč ano, nebo ne?”

Tvrzení, že čtečka otisků prstů integrovaná do displeje může být použita pouze v některých verzích OLED displejů a nikoli v IPS (LCD) displejích, má základ v technologických rozdílech mezi těmito dvěma typy displejů.

  1. OLED (Organická LED) Displeje: Tyto displeje jsou známé pro svou schopnost produkovat světlo přímo z každého pixelu. To umožňuje, aby byly čtečky otisků prstů integrovány přímo do displeje. OLED displeje mohou být velmi tenké a průhledné, což je klíčové pro efektivní fungování čtečky otisků prstů pod displejem. Světlo vydávané pixely OLED může procházet skrz transparentní vrstvu čtečky otisků, což umožňuje zachytit obraz otisku prstu.
  2. IPS (In-Plane Switching) LCD Displeje: Na rozdíl od OLED, LCD displeje vyžadují zdroj podsvícení, protože samotné pixely nevyzařují světlo. IPS LCD displeje používají kapalinové krystaly uspořádané ve vrstvách, které jsou podsvíceny pomocí externího zdroje světla (obvykle LED). Tato struktura ztěžuje integraci čteček otisků prstů přímo do displeje, protože je třeba překonat více vrstev a zajistit přesný obraz otisku prstu přes podsvícení.

Takže ano, tvrzení má opodstatnění v tom, že technologie OLED je vhodnější pro integraci čteček otisků prstů přímo do displeje, zatímco u IPS LCD displejů je to technologicky náročnější a často nepraktické.

Jinými slovy, čtečka v IPS by buď tvořila viditelnou skvrnu nebo by neměla dostatečnou citlivost, případně obojí. Proto se nepoužívá.

1 Like