Překoná nás umělá inteligence? OpenAI chystá děsivý projekt Strawberry!

Originál článek publikovaný na: Bude to náš konec? OpenAI chystá děsivý projekt Strawberry!

OpenAI tajně pracuje na novém projektu Strawberry Existují domněnky, že jde o přejmenovaný projekt Q* Výsledkem má být obecná umělá inteligence (AGI) Každý, kdo někdy zkoušel pracovat s pomocí jazykového modelu ChatGPT, už to zažil. Odpovědi jsou rychlé, na první pohled perfektní, ale leckdy úplně vylhané. Takzvané halucinování je velkým nešvarem chatbotů a vývojáři se…

Pod obecnou umělou inteligencí si představuji takovou, která bude schopna fungovat bez vyhledávání na internetu. Ve smyslu, že lidský mozek je taky schopen fungovat bez internetu a logicky uvažovat (i mít fantazii či přemýšlet umělecky) zvládnou i lidé, kteří nikdy internet nepoznali.

To co popisuješ ale není definice AGI (obecné inteligence - Artificial general intelligence) ale popis jakéhokoliv lokálního modelu, který už velkou část informaci sám obsahuje v tzv. korpusu a pro odpovědi již nemusí informace shánět jinde. Třeba na zmíněném internetu.

Spoustu těchto AI modelů, dokáže běžet i lokálně na tvém počítači, pokud máš dost výkonný HW, především grafiku, jelikož VRAM je pro bez zásadní. Mrkni třeba sem a vyber si https://chat.lmsys.org/

Ale pokud se bavíme opravdu o AGI, tak definice je takováto (sepsal ChatGPT 4o): Jaká je definice obecné umělé inteligence?

Obecná umělá inteligence (AGI, z anglického General Artificial Intelligence) je typ umělé inteligence, který má schopnost porozumět, učit se a aplikovat znalosti na různé úkoly podobně jako lidský mozek. Na rozdíl od úzké nebo specializované umělé inteligence, která je navržena a vytrénována pro konkrétní úkoly (například rozpoznávání obličejů nebo hraní šachu), AGI má schopnost:

  1. Adaptace: AGI může přizpůsobit své chování a učení v různých kontextech a situacích.
  2. Rozsáhlé učení: Dokáže se učit z různých zdrojů informací a aplikovat naučené poznatky na nové a různé problémy.
  3. Samostatné myšlení: Může vytvářet nové myšlenky, řešit nové problémy a rozhodovat se na základě komplexních úvah, podobně jako lidé.
  4. Porozumění: Má schopnost rozumět a interpretovat informace v širším kontextu, což zahrnuje i schopnost porozumět lidským emocím a sociálním interakcím.

Vývoj AGI je stále teoretický a neexistuje žádná plně funkční AGI, ačkoli se jedná o cíl mnoha výzkumníků v oblasti umělé inteligence. Výzkum AGI zahrnuje široké spektrum disciplín, včetně počítačové vědy, kognitivní vědy, neurovědy a filozofie.

Takhle: Lidský mozek je schopen intuitivně vyřešit i to, s čím nikdy neměl žádnou zkušenost. Mě tedy napadá, zda AGI bude schopna někdy vyřešit to, co nijak nikdy nebylo zaznamenáno digitálně.

Ano bude, v tom je jedna z podstaty AGI.