Kupní síla podle OnePlus? V Česku žijí samí boháči!

Originál článek publikovaný na: Kupní síla podle OnePlus? V Česku žijí samí boháči!

OnePlus 12 bude brzy uvedeno na globální trh a moc se na telefon těšíme S blížícím se příchodem nové vlajkové lodě výrobce výrazně snížil cenu OnePlus 11 Cena telefonu se v jednotlivých zemích liší, Česká republika patří k těm úplně nejdražším Před pár dny jsem na jednom zahraničním serveru narazil na článek, který informoval o…

Jak srovnáváte cenu EU a USA, tak pozor. V USA je cena bez DPH… Američani DPH neuvádějí nikdy do ceny. Zatímco v EU je cena s DPH.

Budu trochu drzý, ale četl jste ten článek pozorně? :). Daň tam zmiňuji a ve srovnání jsem ji započítal

určitě?
" OnePlus 11 ve variantě se 16 GB operační paměti a interním úložištěm s kapacitou 256 GB vychází na 629 amerických dolarů**, k tomu je potřeba připočítat daň a poštovné. Dohromady si zákazník v USA může telefon pořídit za nějakých 15 353 korun"
Slovní spojení dohromady potom, co napíšete je třeba připočítat beru jako celek včetně.

629 USD = cca 14 800 Kč + 21% + CLO + dopravné

Článek jsem četl, nicméně je to naspané nešťastně tak, že DPH je v tom, ale není. Pak mi nedává smysl napsat dohromady.

Pak je to spíše nepochopení, nikde nepíšu o tom že by si člověk měl telefon z USA objednávat. Porovnávám cenu, za kterou si ho člověk může koupit v USA s cenou, za kterou si ho může koupit tady. Proto tam nikde nezmiňuji náklady, které počítáte :). Viz formulace zákazník v USA

tak to, že v USA mají podstatně nižší spotřební daň ale je prostě nesrovnatelné pro nás. Prostě to takhle nejde srovnat. Navíc v “každé” části USA mají DPH jinou. Logicky, mají nižší spotřební daň a je to levnější, ale to je problém státu, nikoliv problém OnePlus. Pořád prostě to nejde tak snadno srovnat, jak to podáváte vy.

Spotřební daň v USA je cca 5-10%. V NYC tuším 8,5%

Já s tímto souhlasím, ale je rozdíl 10 procent a 50 procent :slight_smile:

ano, rozdíl bude mezi USA a EU vždy. Už jen proto, že získat povolení prodeje v USA vs EU je ve prospěch USA snadné (pokud to není Huawei :slight_smile: ).
V EU je co země to jiná pravidla a jiné regulace. EU všeobecně chce mít vše prozkoumané, certifikát na mobil, nabíječky apod.
Sám dělám v distribuci IT a vím, jak to chodí. Logicky takové věci něco stojí a to se promítne do ceny.
Můžeme si říkat, že to není fér nebo že je rozdíl velký, ale pořád srovnáváte nesrovnatelné.

Srovnat Rakousko a Česko beru férové.

Touto optikou už je už bych ale nemohl to Česko srovnat ani s tím Rakouskem, jiná země, jiná kupní síla, jiné rozdělení nákladů na marketing atd… Třeba Apple má u stejného telefonu přirážku kolem 20 procent, což mi přijde mnohem přijatelnější.

To není úplně pravda, že rozdíl mezi USA a EU je vždy. Myslím teda velký rozdíl. Otázka zní, jaktože je u One Plus rozdíl 50 % a u jiných značek jen 15 % ?? V EU jsou různá pravidla pro různé značky?

Samozřejmě záleží na mnoha okolnostech. Ale fakt srovnávat USA s Českem a říkat 50% rozdílu, když to NENÍ pravda, tak sorry ale s tímhle nesouhlasím. Jak jsem psal. Jiná daň, jiný kontinent, jiná kupní síla, jiné náklady na uvedení na trh atd atd.
Pokud ale budu chtít být trochu objektivní, řeknu ano, v USA za cenu XY + CLO + DPH + doprava a pak mohu srovnat s cenou v českém obchodě. Ale ne, že vezmu cenu USA vs CZ a řeknu to je ale rozdíl… Pojďme tedy srovnat ceny elektřiny či plynu USA vs CZ? stejný nesmysl jako tohle…

samozřejmě, taky do toho vstupuje konkurence. Příkladem: v USA je velmi silný Apple a Samsung a proto cena OnePlus musí být zajímavá. Zatímco v Evropě čínské značky celkem frčí a tedy nemusí být maržově tak agresivní.
Ale prostě já za sebe tvrdím, že srovnávat tyto trhy a podivovat se nad tím není ideální z novinařiny. Můžeme se bavit o EU a rozdílech v rámci EU, kde podmínky jsou ± podobné.

Rovnou se můžeme podivovat, proč v Číně je Xiaomi a jiné značky za hubičku (telefony za 17k tam, se zde prodávají za 27k) ale to nikoho nepřekvapuje ne? Tak proč překvapuje USA?

Protože se v Číně ty telefony rovnou vyrábí a kupní síla je nižší? Tak jako tak se mi vaše zarputilost docela líbí. Souhlasit nemusíte, to je vaše svobodná volba. Nicméně ten rozdíl téměř 50 procent tam zkrátka je. Můžete obhajovat jestli je nebo není fér, vidíte to jinak. Ale netvrďte mi prosím, že zákazník v České republice si ten telefon z oficiálních stránek nekupuje o skoro 50 procent dráž než zákazník v USA. Přijde mi, že jste na začátku článek nepřečetl pořádně a teď se toho nějak nedokážete pustit.

já to četl a vy zas nechápete, že mají rozdílné daně apod. Takže ano, američan si ten telefon kupuje levněji. Nicméně pak by jste měl brát v potaz taky to, že v USA mají i jiné podmínky pro reklamace než EU. Předpokládám, nezkoumal jsem, že v USA bude 1 rok záruky ne-li méně a v EU 2 roky. Což je taky ten rozdíl v ceně.

Ano, můžeme takto psát články o čemkoliv co má v jiných zemích na jiných kontinentech jinou cenu. To je většinou fakt a má to více faktorů ale podivovat se nad tím nebo říkal, že jsme bohatí kvůli takovému rozdílu mi přijde neprofesionální.

Článek jsem četl a už jsem to psal! Srovnat Rakousko vs ČR apod je ok. Ale USA a ČR ne sorry!

pointa celého je, že vy říkáte, že nesrovnáváte USA cenu a potenciálního kupce v ČR, co musí zaplatit dopravu, clo a DPH a pak je takový rozdíl samozřejmě menší. Navíc vlastně “ztratí” záruku apod.
Ale že srovnáváte to, že prostě USA má jinou cenu všeobecně. Ale co je na tom prostě podivujícího nechápu. Tak je to u většiny zboží. Stejně jako je rozdíl Čína vs Evropa apod.
Proto říkám, že srovnání nedává prostě logicky smysl. To je prostě fakt. A důvodů je více a některé jsem jmenoval.

OnePlus nemůže za to, že máme 21% DPH a “horší” podmínky pro vstup do trh, než USA. Tak to je můj fakt, proč nedává srovnání smysl a nějak to jakoby vyčítat OnePlus či někomu jinému.

Ono by to také chtělo vzít do úvahy marže obchodníků.

Nevím jestli je to reakce na mě, ale pokud ano, pak se pořád bavíme o oficiálním eshopu OnePlus. Předpokládám, že ani v USA telefony záměrně neprodají se ztrátou, ale snaží se vydělat :slight_smile: