Komentář: Na Slovensku chystají zákaz telefonů na základních školách! Dává to smysl?

Originál článek publikovaný na: Na Slovensku chystají zákaz telefonů na základních školách!

Zákaz telefonů na základních školách na Slovensku se jeví pravděpodobně Chytré mobilní telefony jsou přitom řadu let nedílnou součástí našich životů Jejich používání ve školách není bez rizika, ale zákaz není tím nejlepším řešením Chytrý mobilní telefon má dnes ve světě dospělých prakticky každý a pokud se podíváme do světa dětí, ani tady se situace…

Názor učitele:

1 Like

Mě to přijde jako super nápad. Prostě bych instaloval v šatnách něco jako malinké skříňky kam by si žáci uzamkli své telefony a vzali by si je až po škole až půjdou domů.
Autor článu se mi zdá ještě příliž mladý a hlavně bez dětí školou povinných jiank by mluvil úplně jinak.
Někde jsem četl že něco podobného udělali myslím v americe a víte co se stalo o přestávkách, oni se ty děti normálně spolu bavili :scream:

2 Likes

Nevím jestli jsem příliš mladý (bude mi 37, děti mají 4 a 7 let), ale plošné zákazy považuji za směr, který věci sice může jednoduše vyřešit (přesněji řečeno to tak alespoň vypadá), ale nedává smysl. Myslím, že současné děti jsou schopny se spolu normálně bavit a zákazy k tomu nepotřebují, jen jim k tomu musíme vytvářet podmínky. A za mě zákaz není nejlepší cesta

Za mě krok správným směrem. Telefon do školy nepatří. Děti s nimi dělají jen lumpárny, viz. tajné natáčení učitelů a žáků a potom nezákonné vyvěšení na sítě či použité k udávání! Hledání znalosti na internetu misto aby se učili z učebnic, a to třeba i pri písemkách. A učitelé nemohou jejich používání zakázat. A rodiče na to kašlou! Mělo by se to ošéfovat zákonem i u nás. A vůbec si nemyslím, že je to krok do středověku. Vždyť i diky tzv.modernim technologiím úroveň znalostí klesá. Úroveň školství za posledních 35 let rapidně klesla.
Prostě mobily do škol nepatří tečka.

2 Likes

Vzpomeňte si na tuto diskuzi až dětem bude 13+ :joy:
Vím že to plošně není problém všech dětí ale jen 90% ale my jsme taky školu zvládli bez mobilů a je to jenom dobře. Dnešní děti je těžké zabavit, jen tupě zírají do mobilu na TikTok. Kdyby alespoň vytvářeli obsah toho TikToku nebo YT… Jako rodič jim schválně vymýšlím aktivity u kterých nejde mobil držet v ruce, lezení po ferratách, plavání ve vodě. Prostě cokoliv kde si vytváří svůj život sami a ne jen co vztřebávají z obrazovky mobilů.
Pokud bude zákon co zakáže po celou dobu ve školách používat mobily tak to dětem jen prospěje. Na čumění do mobilu mají celý zbytek dne. Už aby to přišlo k nám. :pray:

1 Like

Bude to bohatá diskuze… Úroveň znalostí je jiná, nebudu tvrdit že vyšší (to si sám ani nemyslím). Ale co si myslím je, že podobné zákazy tu situaci vůbec neřeší. Základem je pořád kvalitní učitel + rodič. Když není ani jedno nebo je polovina, je to problém. Doteď vzpomínám na dva učitele na gymnáziu… S jedním jsme se vůbec nemuseli, přesto jsme se respektovali a dal mi spoustu znalostí. Druhý mě pak nakopnul do života a jsem mu vděčný až dosud. Že něco jde nějak zvládnout přece ještě neznamená, že je to správně…

Vždyť to už dávno u nás existuje. Slováci objevili Ameriku? Znám osobně 5 základek a na všech je zakázáno o přestávkách používat mobil a to z celé řady důvodů. A žádné dítě ani rodiče s tímto zákazem nemají problém. Jsem zásadně pro tento zákaz, neboť dokud byly mobily o přestávkách povolené, tak takřka všechny děti se vůbec nikdy nestihly nachystat na další hodinu, dojít si na záchod ani se nasvačit. Takže rozhodně zakázat.

1 Like

Souhlasím :+1: měli by to udělat i u nás, ve škole mobil nepotřebují takže zavřít do skříňky a žádné kompromisy

1 Like

Tak nechat to na rodičích a učitelých není asi to správné rozhodnutí. Jako že by v některých hodinách mohli děti pod stolem používat telefony nebo že by díky rodičům půlka dětí mobili měla a druhá ne?
Plošný zákaz je jediné a správné řešení. Nová doba si žádá nové pravidla.
Myslím si že těžko budete hledat rodiče co by schvalovali mobily na školách. Dejte tomu pár let a uvidíte jaký budete mít názor. :smile:

1 Like

Za nedlouho budu dvojnásobným otcem, takže ještě v tom nemám největší zkušenosti. Ale pokud se nad tím budu zamýšlet, zdali bych svým dětem chtěl podstatnou část jejich studijního života zakazovat nástroj, bez kterého v běžném moderním životě pravděpodobně neudělají ani krok. Nejsem si jistý.

Obecně bych dal místo restrikcí spíše přednost edukaci, proč ano a proč ne a to jak na straně rodičů, tak i jejich uživatelů. To zdali je to reálně proveditelné i v praxi, už nedokážu posoudit.

Obecně si ale myslím, že správný směr je v kooperaci s technologiemi, kdy si budeme vědomi pozitiv i negativ, které to sebou přináší.

Vaše vlastní zamyšlení, že zákazy nic neřeší, má spíše uplatnění na střední škole. Ale téma je o základkách a tam je potřeba úplně jiný přístup. Malé děti (klidně už sedmileté) neumějí prostě “fungovat” správně a uvědoměle, pokud je jim mobil dovolen kdekoliv a kdykoliv.

A co místo zákazu, edukovat ze stan autorit + ještě ze strany rodičů doplnit o toto Kdy dítěti pořídit první mobilní telefon – Rodiny Google

To je samozřejmě úplně ideální, ale bohužel tak trochu utopie. Mám osobní zkušenost, že vlastní mobil má už polovina dětí, které chodí ještě do školky. Však se podívejte, že už první mobily mají děti, které sedí v kočárku. Ono to totiž splňuje účel. Dítě má mobil a tak je tiché a nic dalšího nevyžaduje. Rodiče jsou pak spokojení.

Ono asi dost záleží na tom, z jakých poměrů děti pocházejí. Já bohužel zjistil, že někomu stačí říct (vysvětlit, ne přikázat) a on poslechne, tak někdo jiný bude dělat naschvály.
Pokud je podstata problému nepozornost při hodině, jsem pro zákaz. Pokud by šel mobil použít jako učební pomůcka, například pro vyhledávání apod., měly by na to být určené školní telefony, aby nebyly zvýhodněné děti z bohatších rodin s lepším hardwarem.
Pokud je problém šikana, tajné natáčení apod., je to jen přesouvání problému jinam a tam souhlasím, že je důležitá ta edukace.
Jakkoliv je mně obecně jakýkoliv plošný zákaz proti srsti, tak jestli na SK dosáhly problémy nějaké míry, kdy to učitelé nemají jak zvládat, asi bych se s tím smířil.
Při drtivé většině výuky mobil opravdu není třeba a těch pár hodin, kde se hodí, bych dal erární. Ono je stejně fajn, že si děti umí informace najít, ale měly by být schopné si je i pamatovat. Umíš si představit romantickou schůzku, kde básničku nejdřív hledáš na google, v horším případě nechávat skládat AI? :wink:

Musíte vzít v potaz že děti samy nedokáží rozumně posoudit co je pro ně správné a spíš koukají po okolí a kopírují ostatní. Pokud o přestávkách a nedej bože i při hodinách všichni čumí do mobilu tak to budou ctít dělat také.
Tady by měl vše rozhodnout stát kde nebude nikdo zvýhodněn. Ono je to i průprava do života, je spousta prací kde prostě mobil na pracovišti neexistuje.
Však se nebavím o permanentním zákazu, vždyť i tak do toho čučí zbytek celého dne tak vo co go.

Průprava do života je za mě paradoxně uvědomění, že život není fér a není spravedlivý. Jasně, že děti v první třídě tohle učit nemusíme, ale někoho v deváté třídě? Jak napsal Libb - důležitá je edukace, takhle se problém jen přesouvá jinam.

Četl jsem knihu od Manfreda Spitzera s názvem Digitální demence. Takže za mě cajk a nejen ve škole to omezovat…

Ano,odevzdat telefon,pak na konci vyučování si ho vzít, určitě bych na školách udělal takovou vrátnici,kde by to někdo hlídal,(na podpis).ve škole telefon nemá co dělat u dětí.