Infinix nastiňuje trendy? Ukázal skutečně bezdrátové nabíjení

Budoucnost by měla být ve skutečně bezdrátovém nabíjení a možnou podobu na veletrhu CES 2024 prezentovala značka Infinix. Novou technologii nazvala AirCharge a jde o to, že budete moci telefon běžně používat a on se mezitím bude nabíjet, aniž by k němu musel být připojen kabel či podložka. Zní to až futuristicky, že? Zpočátku však bude technologie poměrně limitována. Vzdálenost od zdroje energie bude moci být nanejvýš 20 cm a nabíjecí výkon dosáhne maximálně 7,5 W. Náklon zařízení bude moci být až 60°. AirCharge pracuje na frekvencích pod 6,78 MHz a používá ochranné prvky zabraňující přetížení a poškození nabíječky i napájeného zařízení

Toto mi pride ako buducnost nabijania. Ale Infinix? Skor by som povedal ze s tymto pride Xiaomi alebo rodinka BBK alebo Samsung. Infinix a Tecno tiez dokazu prekvapit. A ja im fandim nech sa im dari a nech sa na to hlavne nevykaslu.

Díky Lukáši za zajímavou novinku. Bohužel zatím v komunitě není možnost zakládat vlastní témata k diskuzi, nebo psát novinky tímto způsobem. Témata k diskuzi jsou vždy vázány na články, které vycházejí na https://www.svetandroida.cz/. Pokud jsi tam takový článek nenašel (což na toto téma zatím není, jelikož redaktoři dali přednost jiným tématům) je potřeba počkat, až se toto konkrétní téma objeví a teprve pak je možné v komunitě na něj reagovat komentářem.

Ale na druhou stranu jsi naťukl zajímavou fakt, že i čtenáři občas chtějí napsat nějaký článek/novinku na zajímavé téma, které na Svět Androida ještě nevyšel. Tuhle funkci takhle komunita ještě nemá, ale vážně jsme nad ní uvažovali v jednom z dalších updatů. Trochu jsi nás předběhl, což nevadí, ale zase víme, že o tuto funkci je zájem.

Zatím tvůj post mazat nebudeme, ale až (a pokud vůbec) přijde zmíněná nová funkcionalita do komunity, bude tvoje vlákno přesunuto na správné místo. Díky za tvou aktivitu :+1:

1 Like

Zní to jako skvělá i když ne úplně nová myšlenka. Jestli si dobře vzpomínám už Nikola Tesla – Wikipedie koketoval s přenosem energie na větší vzdálenosti. Zdá se, že to technicky možné je :electric_plug: :zap: :bulb:.

Mám za to, že už dnes existují zařízení, které nemají vlastní zdroj energie a jelikož mají extrémně malou spotřebu, stačí jim pro provoz energie, kterou zachytí ze svého okolí. Dá se tedy o nich tvrdit, že jsou napájeny odjinud a bezdrátově :). Nejsem v tom ale extra kovaný, tak jsem si na pomoc vzal ChatGPT.

Otázka:

Jaká zařízení nepotřebují svůj vlastní zdroj napájení, ale pro provoz jim stačí pouze elektromagnetická energie, kterou zachytí ze svého okolí?

Odpověď:

Zařízení, která nepotřebují vlastní zdroj napájení a fungují na principu zachytávání elektromagnetické energie ze svého okolí, jsou známa jako pasivní zařízení nebo energy harvestery. Mezi taková zařízení patří:

  1. RFID Tagy (Radio-Frequency Identification): Tyto tagy jsou běžně používány pro sledování a identifikaci produktů v maloobchodech, logistice a skladování. RFID tagy jsou aktivovány a napájeny signálem z RFID čtečky.
  2. NFC Tagy (Near Field Communication): Podobně jako RFID, NFC tagy komunikují na krátké vzdálenosti a jsou napájeny elektromagnetickou energií z NFC čteček nebo kompatibilních smartphonů.
  3. Pasivní Bezdrátové Senzory: Tyto senzory mohou měřit různé parametry (teplotu, vlhkost, tlak atd.) a jsou napájeny energií zachycenou z okolních rádiových vln nebo elektromagnetických zdrojů.
  4. Energeticky Harvestující Spínače: Tyto spínače, často používané v bezdrátových domácích automatizačních systémech, generují dostatečnou energii pro odeslání signálu pouhým stisknutím tlačítka.
  5. Photovoltaické Články: Ačkoliv běžné solární panely vyžadují velké struktury pro efektivní sběr energie, existují i miniaturní fotovoltaické články, které mohou napájet malá zařízení pouhým vystavením světlu.

Tato zařízení využívají principy, jako je indukce, piezoelektrický efekt nebo fotovoltaický efekt, k zachycení a přeměně okolní energie na elektrickou energii, která je pak využita pro jejich provoz.

1 Like

Viem ze tuto myslienku uplneho bezdratoveho nabijania uz niekto skusal (neviem to najst) ale vyzera to tak ze az teraz Infinix to dotiahol do pouzitelneho konca.

A ano :slightly_smiling_face: kto by nepoznal Nikola Tesla a jeho pokusy s elektrinou

Viem si predstavit ze o par rokov by mohlo existovat zariadenie ktore bude v miestnosti napriklad doma v obyvacke alebo v praci v kancelarii a ked tam vstupis s mobilom tak sa zacne nabijat :person_shrugging:
To znie dobre

Zni to dobře, jen mi u těchto řešení pořád zvoní vnitřní alarm, zdali technologie nejdou dopředu rychleji, než stíháme testovat jejich vliv na biologické organismy. Zdali nepůsobí i nějak negativně. Nechci znít jako nějaký aktivista, technologie a rychlý pokrok mám rád, ale nerad bych pak za 10 let zjistil, že bezdrátové nabíjení telefonu bylo draze vykoupeno rakovinou, nebo jinou ne zrovna dobře léčitelnou potvorou :see_no_evil:

To je tiez pravda. Mna to nenapadlo takto tozmyslat ale nieco na tom urcite bude. A ano ten pokrok ide rychlo