Chcete ušetřit za elektřinu? LIDL dnes začal v Německu prodávat balkonovou elektrárnu za směšnou cenu

Originál článek publikovaný na: Ušetřete za elektřinu! LIDL začal prodávat balkonovou elektrárnu za směšnou cenu

LIDL začal v Německu prodávat balkonovou elektrárnu za vynikající cenu Systém je složen ze dvou solárních panelů a střídače od EcoFlow U nás se bohužel prodávat nebude, ale pokud bydlíte v pohraničí… Německá pobočka obchodního řetězce LIDL přichází s lákavou nabídkou pro všechny, kteří chtějí šetřit na účtech za elektřinu. Od 18. července (tedy od…

A jak je to tedy v německu tam se za přetoky žádná pokuta neplatí, proč u nás jo? Prý se tam stačí zaregistrovat jen na webu distributora a šetří jim to hned.

Tak pokud to pokryje čtvrtinu spotřeby, tak jak můžu vyrobit více energie než spotřebuju?

Podle ChatGPT 4o který čerpal z různých zdrojů, by to mělo být v Německu nějak takto.

V Německu je možné přetoky elektrické energie posílat do sítě bez pokuty, ale existují regulace, které upravují finanční aspekty tohoto procesu. Například zákon o cenové brzdě elektřiny (“Price Brake Act”) reguluje přebytky příjmů od výrobců elektřiny. Tento zákon vyžaduje, aby 90 % přebytků příjmů od výrobců elektřiny využívajících určité technologie bylo odebráno státem. Toto se týká technologií jako jsou obnovitelné zdroje energie, ale vylučuje generátory využívající černé uhlí, zemní plyn a některá další paliva​ (Passle)​​ (Freshfields)​.

Německo také zažívá období negativních cen elektřiny, zejména když je výroba z obnovitelných zdrojů energie vysoká a převyšuje poptávku. Během těchto období mohou výrobci elektřiny čelit situacím, kdy musí platit za to, že jejich elektřina bude připojena do sítě. Například v dubnu 2024 došlo k 50 hodinám negativních cen elektřiny kvůli vysokému podílu obnovitelných zdrojů, které pokryly asi 70 % zatížení sítě​ (pv magazine International)​.

Tyto regulace a tržní podmínky jsou navrženy tak, aby zajistily vyvážený a udržitelný energetický trh a zároveň podporovaly integraci obnovitelných zdrojů energie do sítě.

škoda že to nejde u nás legálně používat a musí se to řešit krabičkou, která zamezí přetoky elektřiny posílat ven - používám už 2 roky na balkoně paneláku no na sídlišti zatím jediný :slight_smile:

1 Like

No u nás to relativně nově taky jde za určitých podmínek, ale rozhodně to není připoj a posílej přetoky :(. Zeptal jsem se ChatGPT 4o “Jde v České republice pouštět přetoky do elektrické sítě distributora? Pokud ano, za jakých podmínek?

Ano, v České republice je možné pouštět přetoky elektřiny do distribuční sítě, ale za určitých podmínek.

  1. Požadavky na zařízení a připojení: Fotovoltaická elektrárna (FVE) musí být správně připojena k elektrické soustavě. Od roku 2023 je možné získat dva EAN kódy (spotřební a výrobní), což umožňuje uzavřít smlouvy s různými dodavateli pro nákup a prodej elektřiny​ (CEZ)​.
  2. Podmínky prodeje přetoků:
  • Výkupní ceny: Některé společnosti nabízejí fixní výkupní ceny, zatímco jiné preferují spotový trh, kde se cena mění podle aktuální situace na trhu​ (evolty.cz)​.
  • Virtuální baterie: Přetoky mohou být ukládány do tzv. virtuální baterie, odkud je můžete později čerpat nebo prodat​ (evolty.cz)​.
  • Výkupci: Různí dodavatelé elektřiny mají různé nabídky pro výkup přetoků. Například ČEZ, E.ON, a další společnosti poskytují různé tarify a podmínky výkupu​ (Ceny energie)​​ (e15.cz)​.
  1. Licence a legislativa:
  • Pro fotovoltaické elektrárny s výkonem nad 10 kW je nutná licence. Pokud je prodej elektřiny hlavním cílem instalace, může být licence nutná i pro menší instalace​ (e15.cz)​.
  1. Další podmínky:
  • Rezervovaný výkon: Ve smlouvě o připojení výrobny je stanovena hodnota rezervovaného výkonu. Překročení této hodnoty může vést k pokutám​ (evolty.cz)​.
  • Distribuční společnosti jsou povinny přidělit výrobní EAN, pokud si o něj požádáte​ (CEZ)​.

Pro konkrétní podmínky a aktuální nabídky je vhodné kontaktovat přímo vašeho distributora nebo vybraného dodavatele elektřiny.

1 Like

Je vidět že ten článek psal poněkud amatér v oboru, ale pak se nemá pouštět do některých popisů.
Vo se týče licence, je to dost složité, potřeba je určitě od 50kWp,tady se bavime max o 0.8kWp,takže žádná licence není potřeba.
Co je zásadní problém je to, že výrobci nemají rádi přetoky. Takže kdyby tato FVE umělá být bezpretokova, připojení není problém. Registruje se to jako mikrozdroj. To ale bohužel nejspíš nebude, protože se zapojuje rovnou do zásuvky.