Aqara Smart Lock U200: Chytrý zámek do každé domácnosti (recenze)

Originál článek publikovaný na: Aqara U200: Chytrý zámek do každé domácnosti (recenze)

Aqara U200 je univerzální řešení pro evropské i americké zámky Podporuje Matter, Thread i Apple HomeKey Na jedno nabití vydrží dlouho a k provozu nebudete potřebovat další krabičku Chytré zámky slibují revoluci v zabezpečení domácností už několik let, ale dosud trpěly řadou neduhů. Ať už šlo o omezenou kompatibilitu, složitou instalaci nebo nespolehlivý provoz, vždy…

Diky za super recenzi. Mam dotaz: Na dveřích zvenku nemám kliku, takže po odemčení musím klíčem ještě trochu otočit, abych jakoby “vzal za kliku” a dveře šly otevřít. Je na toto zámek připraven? Děkuji

Díky za super dotaz Marku. Zámek s tím počítá. Nejprve odemkne a pak jakoby zmáčkne kliku, a drží jí po dobu X sekund zmáčknutou. Tím se dveře nejen odemknou, ale i fyzicky otevřou.

1 Like

Super. Díky za odpověď.

1 Like

Mám v podstatě vzhledově stejný, jmenuje se lockin G30. Nemá to teda matter, Jen WiFi a ble. Baterie tužkový, a hub to má v základní sadě. To za cenu cca 4k. A musel jsem teda přikoupit vložku, protože jako asi všichni ostatní, kdo má starou fabku, tak 100% není průběžná, čili nemůžete mít dva klíče zároveň. Neviděl jsem zmínku o tom že vlastně otáčí klíčem v zámku, nebo to je to snad u aqary jinak?

Hmm Lockin Smart Lock G30 vypadá docela zajímavě. Díky za TIP. Obecně dnes už není takový problém udělat “hezký” a snad i funkční hardware, ale hodně se produkty odličují právě tou SW podporou a Matter je za mě budoucnost.

Aqara Smart Lock U200 taky používá pro otevíraní dveří “klasický” klíč, kterým mechanizmus otáčí. Dobře je to vidět na tomto oficiálním montážním obrázku.

Díky za super recenzi. Jakou potřebuji vložku, aby to fungovalo? Aktuálně máme FABku bezpečnostní třídy 3, kde není možné, aby byl zároveň klíč z vnitřní strany a zároveň fungoval i z vnější strany
Co se koukám na nové FABky, tak netuším jestli to umí. Nějaké doporučení?

Diky za recenzi, bohuzel nektere veci mi nejsou uplne jasne.

Motorek se tedy dava zevnitr na klicovou dirku a zvenku jde pripadne dale otevrit i obycejnym klicem?

Mam bezpecnostni dvere, klicova dirka je vodorovne, byl by to problem?

Navic do futer vyjizdi 10trnů, utahl by to motorek?

Predpokladam, ze klavesnice by mela byt pred bytem na dverich nebo na zdi, ale aby ji nikdo neukradl, predpokladam, ze je nutne a lze ji pridelat na hmozdinky a vruty?

Zámek mám nainstalovaný, tak se mohu podělit o zkušeností. Ale nejsem odborník na zámky.

Musel jsem si trochu počíst o FAB tier 3 a zdá se že nabízí i verzi, kdy je možné mít klíč z obou stran (“BSZ” (Beidseitig Schließbar), “Emergency funkcí”, Double Cylinder Override", “Dual Access Cylinder”). Pokud ji ale nemáš a ani nechceš měnit vložku. Tak Aqara Smart Lock U200 bude “nejspíše” bez problému fungovat, ale pokud se pokazí, nebo vybije, do bytu se “nejspíše” běžným způsobem nedostaneš. Což se zdá dost limitující.

Osobně bych spíše vložku vyměnil, za něco takového se stejnou třídou bezpečnosti FAB 3*** | FAB, dá se koupit třeba taky a stojí necelých 7 stovek, to se zdá jako dobrá investice, vzhledem k tomu kolik by pak stál zámečník :).

Zeptal jsem se ChatGPT 4o. “Může mít FABKa tohoto stupně v jednu chvíli zastrčený klíč jak zevnitř, tak zvěnčí?

U zámků FAB bezpečnostní třídy 3, konkrétně u cylindrických vložek, je důležité věnovat pozornost konkrétním modelům, protože možnosti zastrčení klíče zevnitř i zvenčí současně se mohou lišit.

Obecné informace:

  1. Standardní cylindrické vložky: U standardních modelů bývá obvyklé, že když je klíč zastrčený z jedné strany (např. zevnitř), nelze do zámku zasunout klíč z druhé strany (např. zvenčí). Toto je běžná vlastnost mnoha bezpečnostních zámků, která může zvýšit bezpečnost, protože brání manipulaci z vnějšku, pokud je klíč uvnitř.
  2. Funkce “BSZ” (Beidseitig Schließbar): Některé pokročilejší modely FAB cylindrických vložek nabízejí funkci “BSZ”, což znamená, že zámek je možné ovládat klíčem z obou stran současně, i když je klíč zastrčený z jedné strany. Tato funkce je užitečná v situacích, kdy je nutné, aby se dalo odemknout z vnějšku, i když je klíč uvnitř, například v případě nouze.

Výběr vhodného modelu:

Při výběru konkrétního modelu zámku FAB bezpečnostní třídy 3 je důležité zkontrolovat technické specifikace a ujistit se, zda daný model podporuje možnost ovládání klíčem z obou stran současně (funkce BSZ).

Shrnutí:

Zda může mít zámek FAB bezpečnostní třídy 3 současně zastrčený klíč jak zevnitř, tak zvenčí, závisí na konkrétním modelu a jeho technických vlastnostech. U standardních modelů to obvykle není možné, ale modely s funkcí BSZ tuto možnost nabízejí. Při nákupu je proto důležité se zaměřit na modely, které tuto funkci podporují, pokud je to pro vás důležité.

Díky za skvělé otázky. Pokusím se je zodpovědět jednotlivě.

Ano. Ale “vložka” musí podporovat možnost zasunutí klíčů z obou stran zároveň, jelikož do Aqara zámku vkládáš jeden svůj klíš, kterým pak zámek odemyká.

Asi si to nedovedu úplně představit, můžeš prosím poslat foto?

Tady bohužel nepomohu a nejjistější cestou bude ai vyzkoušet to. Manuál Aqara U200 Smart Lock o tom bohužel mlčí

Klávesnice se dá nalepit, ale i přišroubovat. Pokud ti ji někdo ukradne, samotná klávesnice spustí alarm. Pokud budeš mít vše napojené na Aqara HUB, dozvíš se to i na dálku.

Prilohou aktualni zamek. Stejne bych ho musel vymenit, jelikoz nelze mit klice z obou stran najednou. Predpokladam, ze u bezpecnostnich dveri je potreba vlozka s ozubenym kolem pro vicebodove zamky.

A co tvar hlavy klice, napr. nove FABky maji takovou hranatou, stare kulatou, jak to ma ten zamek vyresene, aby tam sly ruzne klice?

Aqara hub by daval smysl, ale asi az verze M3?

Muj tvar klice.

Díky za foto.

Startovací poloha klíče, zdali je vodorovně, nebo svisle, by neměla hrát roli. Automatická kalibrace zámku by si s tím měla poradit.

Klíš se v zámku zasouvá do takové šachty. Klíč musím tedy splňovat určité parametry aby se tam vlezl. Mrkni prosím do manuálu, nebo sem do možnosti instalace, kde je skvělé tohle instalační video.