5 nejzajímavějších technologií roku 2023 – Jozef

Originál článek publikovaný na: 5 nejzajímavějších technologií roku 2023 – Jozef

Do konce roku 2023 už zbývá jen pár hodin, přichází čas na rekapitulace Představeno bylo nepřeberné množství produktů, stovky telefonů Vybral jsem pro vás 5 nejzajímavějších technologií roku 2023 Dnes končí rok 2023 a ačkoliv letošní rok nenabídl žádný vyloženě revoluční produkt, rozhodně to nebyla nuda a stala se spousta věcí. Zkusili jsme vybrat pět…

No hezké. Ani jeden z těch příkladů není technologie. Jsou to buď konstrukce nebo programové aplikace.

Technologie je způsob lepení zad mobilu k rámečku, pouzdření procesoru, pískování skla pro jeho zmatnění a pod.

No já ti nevím, myslím že se pleteš. Nebylo by ale lepší místo toho “poučování” a v tomto případně i krátkozrakého, raději autorovi poděkovat za zajímavý, článek, pohled, shrnutí názor …? Nebo rozvinout diskuzi na témata článku?

Ale abychom z diskuze udělali alespoň trochu konstruktivní reakci. Zeptal jsem se ChatGPT? Jaká je definice slova “Technologie”?

Technologie je termín, který se vztahuje na aplikaci vědeckých znalostí pro praktické účely, zejména v průmyslu. Jedná se o soubor metod, dovedností, technik, procesů a nástrojů používaných při výrobě zboží nebo služeb nebo při dosažení cílů, jako je vědecký výzkum. Technologie může zahrnovat jak hmatatelné nástroje, jako jsou stroje a hardware, tak i nehmotné aspekty, jako jsou softwarové aplikace a metodiky pro řešení problémů.

Tento termín se také často používá k označení konkrétních zařízení, strojů nebo inovací ve světě elektroniky a informatiky, ale jeho význam je mnohem širší a zahrnuje jakoukoli technickou inovaci či uplatnění vědeckých poznatků v praxi.

Může být za technologii považován i software, nebo postup?

Ano, software a postupy mohou být považovány za technologii. Technologie není omezena pouze na fyzické předměty, jako jsou stroje nebo elektronické zařízení. Zahrnuje také nehmotné aspekty, jako jsou:

  1. Software: Programy a operační systémy používané v počítačích, mobilních zařízeních, a jiné elektronice jsou základním příkladem technologie. Software zahrnuje širokou škálu aplikací, od základních nástrojů pro zpracování textu po složité systémy pro správu databází nebo umělou inteligenci.
  2. Postupy: Metody nebo procesy používané k dosažení určitého cíle mohou být také považovány za technologii. To zahrnuje vědecké postupy, inženýrské metody, výrobní procesy a dokonce i administrativní a organizační systémy.

V širším smyslu technologie znamená uplatnění vědeckých znalostí a principů pro řešení praktických problémů, a to může zahrnovat jak hmatatelné produkty, tak nehmotné koncepty, jako jsou software a postupy.

ChatGPT nemusí mít vždy pravdu, ale pro základní “fact checking” je to výborný nástroj.

Přiznám se, že nad názvem jsem váhal, původní byl jiný, ale nakonec jsme se s kolegou Jakubem shodli na tomto. Váhal jsem nad 5 nejzajímavějších novinek roku 2023, třeba tento název s aktuálním rokem použiji příště :slight_smile:

Nejvíc oceňuji a jsem hrozně ráda za krok Applu. Jakožto dlouhodobý uživatel iOS v okruhu Androiďáků je pro mě často problém, že se mi telefon vybije a nemám u sebe nabíječku (a že se to u iOS děje docela často). A vývoj ChatGPT nemusím ani zmiňovat, ten mě fascinuje od prvních dní od zveřejnění. :grin: