Naprosto obří televize Xiaomi míří do Evropy! Má 120Hz panel, Dolby Atmos a Google TV

Originál článek publikovaný na: Gigantická televize Xiaomi míří do Evropy! Má 120Hz panel, Dolby Atmos a Google TV

Xiaomi nedávno přineslo na český trh šestici nových televizorů Teď své portfolio rozšiřuje o další telku, která má 100″ úhlopříčku Láká na 120Hz frekvenci, reproduktory s Dolby Atmos a Google TV Xiaomi nedávno do Česka vyslalo šest nových televizorů, které nabízí rozlišení 4K a začínají již na ceně 7 399 Kč. Nyní se výrobce chystá…

Někde jsem četl, že ideální vzdálenost na sledování televize je trojnásobek úhlopříčky. 7,5 metru tak nemám velký pokoj. :-))

To už ale nějaký pátek neplatí, klidně si ji kup :). A proč je to dnes už jinak? Vzdal jsem si na pomoc ChatGPT 4o. A souhlasím s ním.

Doporučení mít vzdálenost od televize alespoň trojnásobnou oproti její úhlopříčce pochází z doby, kdy televize používaly technologie s nižším rozlišením, jako jsou CRT (katodové trubice) televizory. Důvody pro toto doporučení zahrnovaly následující:

  1. Nižší rozlišení obrazovek: Televize s nižším rozlišením měly viditelné jednotlivé pixely a obraz nebyl tak ostrý. Vzdálenost pomohla minimalizovat vnímání těchto nedostatků, což vedlo k lepšímu vizuálnímu zážitku.
  2. Omezení únavy očí: Sledujete-li televizi z blízké vzdálenosti, oči musí více zaostřovat, což může vést k únavě očí a nepohodlí. Doporučená vzdálenost pomohla omezit tento efekt.
  3. Zorné pole: Televize měly relativně malé úhlopříčky ve srovnání s dnešními standardy. Doporučená vzdálenost pomohla zajistit, aby celý obraz byl v zorném poli diváka, což zlepšilo zážitek ze sledování.

Dnes se však situace změnila díky technologickým pokrokům:

  1. Vyšší rozlišení: Moderní televizory mají mnohem vyšší rozlišení (Full HD, 4K, dokonce 8K), což znamená, že obraz je mnohem ostřejší a jednotlivé pixely nejsou viditelné ani při bližším pohledu.
  2. Lepší technologie zobrazení: Nové technologie jako OLED, QLED a LED poskytují lepší kvalitu obrazu, vyšší kontrast a lepší barevné podání, což umožňuje divákům sedět blíže bez ztráty kvality obrazu.
  3. Velikost obrazovek: Velikosti obrazovek se zvětšily, což znamená, že diváci mohou sedět blíže a stále mít pocit “kinečného” zážitku.

Moderní doporučení pro vzdálenost od televize se často zakládají na rozlišení obrazovky a úhlopříčce. Například pro 4K televize se doporučuje vzdálenost 1,5 až 2,5násobek úhlopříčky. To umožňuje divákům využít výhod vyššího rozlišení a větší obrazovky, aniž by byla kvalita obrazu negativně ovlivněna.

Celkově se tedy doporučení změnilo s ohledem na pokrok v technologii televizorů a požadavky moderních diváků na vyšší kvalitu obrazu a větší zážitek ze sledování.

1 Like

Co takhle místo AI někdy zkusit použít OI (vlastní inteligenci)? Zkusil jste být někdy blízko velké televize? Mně je to docela nepříjemné. A neumím si představit, že by mi AI měla říct, jak moc je co ne/příjemné. :-))

Ano zkusil, téměř každý den 75 palců :slight_smile:

1 Like

Koukáme na TV 98" ze vzdálenosti necelé 4m a je to nádherný zážitek. Opravdu doporučuji. Převážně Netflix 4k ale i HD je perfektní. Máme i 65", ale to je fakt pouze TV.

2 Likes