Jak fotit mobilem? #3: Barvy, aneb bílá barva neexistuje

Originál článek publikovaný na: Jak fotit mobilem #3: Barvy | Svět Androida

Doby, kdy se fotilo černobíle, protože to jinak nešlo, jsou dávno za námi Většina lidí fotí na automatiku a jen výjimečně nejsou spokojeni U některých komplikovaných scén je ale dobré vědět, jak automatice pomoct Tento článek by skoro mohl končit konstatováním, ať to necháte na koňovi, ten má větší hlavu. Teda pardon, na automatice. Naneštěstí…

1 Like

Docela by mě zajímalo, jakým způsobem se vyhodnocuje a vytváří barva hnědá. Hnědá chybí jak ve světelném spektru, tak i na tom aditivním míchání barev. A dokonce chybí i v mnoha aplikacích, které s barvami pracují a je tam možnost vybrat z mnoha odstínů v různých diagramech. Ale hnědá nikdy nikde. Přesto existuje a fotoaparáty ji zvládnou.

Díky za zajímavý dotaz!
Na tom schématu chybí barev víc, třeba růžová :slight_smile: Ty překryvy hlavně demonstrují, že RGB je opakem CMYK (o tom trochu v mém dalším článku o tiskárně Canon SELPHY, kde je krásně vidět i na videu, jak se barvy skládají). K té hnědé: ona je dost nevýrazná a její odstíny izolovaně moc na hnědou nevypadají, ale vzal jsem fotku kávy, kterou jsou nedávno fotil kamarádovi a v Photoshopu načetl barvy:

1 Like

Tak růžovou vidím vždy mezi červenou a fialovou. Ale hnědá na žádné škále nikdy není. Zde se jeví, že je někde mezi oranžovou a černou, což je spektrálně zajímavé.

Když po tom obrázku jezdím kapátkem, lítá to jako splašené. Řekl bych, že jako hnědou vnímá mozek až celek. Resp. Našel jsem i tu hnědou, ale vlastně úplně jiná barva, než jak vypadá fotka.