AI spotřebovává neskutečné množství elektřiny i vody. Jak dlouho to bude udržitelné?

Originál článek publikovaný na: AI spotřebovává neskutečné množství elektřiny i vody. Jak dlouho to bude udržitelné?

ChatGPT a jiné jazykové modely jsou čím dál populárnější Lidé je používají pro zábavu a čím dál častěji Každé vyhledávání je ale velmi energeticky náročné AI je budoucností. Už teď je to zřejmé. Různých jazykových modelů nebo generátorů videí, fotografií či hudby neustále přibývá. A spousta lidí je používá jen tak pro zábavu nebo třeba…

Docela by mě zajímalo, kde tu vodu berou nyní. Jinak nebylo by efektivnější k chlazení používat třeba tekutý dusík nebo tekuté hélium? Stejně jako se nyní chladí nejvýkonnější superpočítače.

Nejjednodušší by bylo celou AI odstranit a žádná spotřeba nebude nebo jen minimální a zelení teroristi budou bez sebe radostí :joy:

Tak úplně nejekologičtější by bylo zrušit elektřinu úplně. Zcela ji vypnout a nevyrábět.

1 Líbí se

Já bych to udělal tak že bych používal jaderné elektrárny a soustředil se na jejich efektivnější výrobu elektřiny zrušil ten nesmysl z elektro auty a v našich zeměpisných šířkách solárními panely jelikož to nefunguje jako třeba v Řecku, Itálii atd. kde slunce svítí mnohem více

Tento typ článků často vyvolává dojem katastrofického scénáře, aby nahnal čtenáře do kouta a podpořil nějakou agendu – nejčastěji tu ekologickou, která většinou skončí u toho, že si mají lidé sáhnout hlouběji do kapsy. Chladící okruhy v moderních datacentrech nejsou žádné otevřené bazény, kde voda teče na volno. Většinou jde o uzavřené systémy, kde se voda chladí a recirkuluje. Spotřeba vody na “chlazení” se tedy týká spíše ztrát způsobených odpařováním, ale rozhodně to není žádný Niagara Falls.

To, že článek cituje čísla jako “700 000 litrů vody na GPT-3”, je jen dramatické číslo, aby to znělo strašidelně. Ve skutečnosti to jsou minimální ztráty v porovnání s průmyslem nebo třeba zemědělstvím. Navíc, většina datacenter se dnes přesouvá k ekologickým řešením – využití odpadního tepla, obnovitelných zdrojů energie nebo chlazení vzduchem ve vhodných klimatických podmínkách.

Taky ten “výpočet” spotřeby elektřiny na jedno vyhledávání… To je další oblíbený trik. Kolik lidí si doopravdy sedne a ověří si, co všechno do toho čísla zahrnuli? Pravděpodobně napočítali i výkon všech podpůrných systémů, které nemají s jednotlivou operací nic společného, ale běží nepřetržitě. A na co? Na to, aby to vypadalo, že AI je ekologický satan, který nás všechny spolkne.

Shrnuto – tenhle článek je jen klasická ekologická agitka plná polopravd a manipulací. Skutečné problémy světa nejsou v tom, že lidi použijí AI na psaní eseje nebo hledání receptu. Jsou v neefektivním využívání zdrojů, šíleném plýtvání v jiných sektorech, a hlavně v tom, že každý chce ukázat prstem na ty druhé, aby si zakryl vlastní bordel.

3 Líbí se