Znáte ji? Tahle meteostanice Xiaomi je chytrá, malá a nestojí ani dvě stovky

Originál článek publikovaný na: Tahle meteostanice Xiaomi je chytrá, malá a extra levná!

Mi Temperature and Humidity Monitor 2 je chytrá meteorologická stanice Je možné ji propojit s chytrou domácností v aplikaci Mi Home Obsahuje snímač teploty a senzor, díky kterému je velice přesná Xiaomi nás neustále překvapuje jedním produktem za druhým a jejich nabídku můžeme považovat za téměř neomezenou. Mezi dalším praktickým pomocníkem do chytré domácnosti, ačkoliv…

Meteostanice, jo? Tady to jde slušně do kopru…

1 Like

Hodně jsme interně řešili zdali to je, nebo není meteostanice. Dost velkých českých eshopu mají tento produkt zařazený jako meteostanici Alza, Heureka …

Když jsme se zeptali chat GPT, jednou nám odpověděl že to je meteostanice, podruhé zase že není.

Osobně tento produkt používám již delší dobu a mám za to, že pokud se má zařízení považovat za meteostanici, musí umět předpovídat počasí a to se seriózně bez barometru udělat nedá. Ale je možné, že jsme žil v omylu, nebo že se s příchodem nových zařízení definice meteostanice změnila.

Podle čeho ty @Petr_Novak soudíš že to meteostanice není?

Je to teploměr s vlhkoměrem. Nemá to předpověď, když budu hnidopich tak větroměr, dešťoměr, tlakoměr…

Souhlasím s tebou. Čím si ale vysvětluješ fakt, že velké eshopy v ČR ale i ChatGPT jednou tvrdí, že je to meteostanice a pak jen senzor teploty a vlhkosti. Zaráží mě ta zásadní nekonzistence tvrzení u celkem renomovaných zdrojů.

Alza o “Mi Temperature and Humidity Monitor 2” tvrdí

Meteostanice - domácí, připojení skrze bluetooth, vnitřní, chytrá, se sledováním aktuálního počasí, paměť minimálních a maximálních hodnot a propojení s mobilní aplikací, měření teploty, vlhkosti, hlavní jednotka a držák na stěnu součástí balení, umístění na zeď a na stůl, rozměry 4,3 × 4,3 × 1,2 cm (V׊×H)

Heureka o “Mi Temperature and Humidity Monitor 2” tvrdí

Napájení: baterie CR2032 (není v balení) chytrá meteorologická stanice • senzor teploty a vlhkosti • 1,5" LCD displej • propojení s telefonem a chytrou domácností • Bluetooth 4.2 • možnost umístění na zeď • napájení baterie CR2032 (není v balení) • materiál ABS • 4,3 × 4,3 × 1,2 cm

Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2

Chytrá meteorologická stanice Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 sleduje teplotu a vlhkost vzduchu, úzce souvisejících s naším zdravím. K měření slouží digitální senzor od švýcarského výrobce Sensirion, který rozpozná změnu už o 0,1 °C nebo o 1 % relativní vlhkosti. Na případné změny vás ihned upozorní.

Nenápadný pomocník

Tento model je vyroben z ekologického a zároveň odolného materiálu ABS. Má kompaktní rozměry 43 × 43 × 12,5 mm, díky nimž jej můžete umístit kamkoliv – na noční stolek nebo třeba na skříňku. V případě potřeby jej lze také připevnit na zeď pomocí nálepky, která je součástí balení. Stanici můžete synchronizovat s dalšími chytrými zařízeními.

Oficiální CZ Xiaomi eshop tvrdí

Chytrá meteorologická stanice Xiaomi Mi Temperature and Humidity Monitor 2 sleduje teplotu a vlhkost vzduchu, úzce souvisejících s naším zdravím. K měření slouží digitální senzor od švýcarského výrobce Sensirion, který rozpozná změnu už o 0,1 °C nebo o 1 % relativní vlhkosti. Na případné změny vás ihned upozorní.

A třeba Mall.cz má produkt zařazená v sekci “Meteostanice, teploměry”

Myslím, že marketingové manipulace nejsou podstatné, je na každém, jak si to přebere. Používám tato malinká čidla pár let, zkušenosti dobré. Cením si toho, že mají záznam s grafy průběhu. A to za aktuální 4hodiny, v historii pak denní (dá se posouvat po 23hodinach), měsíční a za posledních 6 měsíců. To vše v appce Mi Home na telefonu. Pro skleník, sklepy, nastavení topení atp. užitečné.
Trápení je samozřejmě s pomalou konektivitou jen Bluetooth 4.2 BLE. Skrze pár zdí a na větší vzdálenosti to neprosvítí.
Než bych budoval nějaké body, raději postojím pár minut v blízkosti, než se to načte. Nejsou to pro mě “akutní poplachová” čidla, ani prostředky automatizace. To bych použil Tuya Smart WiFi Temperature and Humidity, která teď na Aliexpress ve slevě přes 60% stojí pouhých 120Kč.

V čem je podle tebe “Tuya Smart WiFi Temperature and Humidity” tak zásadně lepší oproti “Mi Temperature and Humidity Monitor 2” od Xiaomi?

Ta snaha udržet diskusi za každou cenu nahazováním furt nových otázek je celkem trapaná. Nic ve zlým, ale tenhle server je mi strašně nesympatickej. Jednak titulkama, který se toho snaží sdělit co nejmíň, aby zvědavost zvítězila, pokládáním blbých otázek na konci skoro každýho článku, který má každej stejně na háku a hraním si na nějakou komunitu. Možná je to jen můj individuální problém, ale je to tak. Přestaňte si hrát na nějakou komunitu a udělejte z toho normální server o novinkách co normálně informuje a na nic si nehraje.

Hodně otázek a na první pohled snad i konstruktivních. Rád bych na ně opověděl, ale snažíme se zde udržet diskuzi přehlednou a vyhýbat se diskuzi mimo téma článku (offtopic). Pokud tě ale odpovědi na tvé otázky opravdu zajímají a nebyl to jen výkřik trolla, napiš nám prosím na email info@svetandroida.cz, kde to můžeme probrat.

Pár jsem si jich koupil, na aliexpressu stály spíš jen něco přes stovku. Mi Home aplikace je pěkně naprd, trvá dlouho než se načtou aktuální hodnoty, ještě dýl než se načte celý timeline hodnot a to v případě že je člověk velice blízko zařízení, přes pár zdí už mám pochybnosti. Propojil jsem Mi Home s google home a zjistil že google home s tím neudělá nic ( ani mi není schopný přečíst hodnoty z těch čidel přes telefon nebo spíš přes google nest … což by mi umožnilo vidět kolik mám kde stupňů i když jsem z bytu pryč. Jediná zařízení ze kterých google home akceptuje teplotu (aby pak podle toho mohl něco ovládat např. ) jsou Nest termostaty a přídavné moduly k nim (člověk ale pořád musí mít ten termostat ). Každopádně tohle zařízení se dá hacknout, je možné aby tam např jednou za nějakou dobu se chvilku zobrazoval aktuální čas a je možné spárovat je například s Home Assistentem … pak budou nesmírně užitečné . Jinak mám vedle sebe jeden kus těhle a jeden kus větších xiaomi hodin bez BLE s funkcí teploměru a vlhkoměru … nevím jestli používají stejný čip, každopádně hodnoty se poměrně shodují … což beru jako pozitivum.

Tak za prvé to není meteostanice, ale jen senzor teploty a vlhkosti. Za druhé je v prodeji určitě více než tři roky. Tak se vrať do školy a začni se konečně učit. Nestačí být fanoušek čehokoliv a ničemu nerozumět, ale jinak to je úplné dno.

1 Like

Ta pomalá odezva při načítání dat z čidel bude pravděpodobně způsobena tím, že používají Bluetooth Low Energy - Wikipedia. V rámci úspory energie jim tedy trvá, než navážou spojení a odešlou data.

Dobrý řešením je ale zmíněný Home Assistant | Svět Androida , který se může na stavy čidel dotazovat periodicky. O něco se tím sice sníží výdrž baterie, kvůli režii na spojení, ale zase data budou k dispozici hned.

Nedávno se mi pár čidel navíc podařilo objednat z maďarského https://www.zevoza.com/ za cca 150 Kč kus, což je skvělá cena + doprava zdarma :crazy_face: Tak uvidíme, zdali opravdu přijdou.

Meteostanice to není, i když velké české eshopy tvrdí opak :face_with_spiral_eyes:. Autorka si zdejší feedback a konstruktivní kritiku jistě vezme k srdci a článek opraví/opraví, tak aby byl korektní.

@Jan_Matus Ale co se týče tvého podávání informací a ponižování autorky, formou posílání jí zpět do školy, to zde opravdu nechceme. Příště prosím zkus dodržovat základní pravidla této komunity

  1. buďte k druhým empatičtí a vstřícní
  2. žádné vulgarismy ani nenávistné projevy
  3. odkaz můžete přidat jakýkoliv, ale nesmí mít povahu reklamy

Tak dnes dorazil balíček s čidly z onoho maďarského obchodu Zevoza s dopravou zdarma, který je měl nejlevněji na trhu (154 Kč kus). Sice prvně avizovali dodání do 12.1.2024, ale nakonec balíček dorazil až dnes 24.1.2024. Což je sice škoda, ale vzhledem k ceně se jim to dá odpustit :wink: Alza stejný produkt prodává o cca 100 Kč (61 %) dráž :slight_smile:

Zdravím,
zas tak zásadně lepší to není, tedy ve funkcích , spíš odlišné ,Xiaomi Mijia Thermometer 2 ovšem má jen připojení přes Bluetooth, zato Tuya Smart WiFi Temperature and Humidity přes WiFi. Pokud máš čidla rozházená dál od sebe, dá se použít repeater WiFi apod., což u modrého zubu tak jednoduché není, aspoň myslím.
Jinak pár poznámek k popisu: fakt není pro vnější prostředí (zavlažovaný skleník atp), podobně k měřeným rozsahům - ono to měří i klidně přes -12°C. Když ale postavíte vedle čidla neelektrické fyzikální měřidlo, zjistíte, že se údaje značně liší.

Autorka v článku ale přece nikde nezmiňuje, že jsou to outdoor čidla. Sklep i skleník se dá považovat za indoor, přestože tam mohou veličiny výrazně kolísat. U Xiaomi LYWSD03MMC se mi ale hodně libí jejich cena, velikost a možnost přeflashování na ZigBee

Tady je kdyžtak podrobný textový návod, jak na to. Convert Xiaomi LYWSD03MMC BLE Sensor to Zigbee - SmartHomeScene

Ale nápad, srovnat hodnoty s běžnými neelektrickými teploměry se mi líbí a určitě vyzkouším. Díky za to.

Ahoj všem zúčastněným v diskuzi,

po bližším prozkoumání zahraničních zdrojů a této diskuze jsem došla k závěru, že se opravdu nejedná o meteostanici. Všem děkuji za podílení a rozšíření obzoru, článek jsem opravila.

Hezký den

1 Like