Xiaomi už v Česku prodává svůj nový Wi-Fi 6 router! Nestojí ani tisícovku

Originál článek publikovaný na: Xiaomi Router AX1500 v Česku nestojí ani tisícovku! Co umí?

V Česku se už dá koupit Xiaomi Router AX1500 Jeho oficiální cena činí méně než 1 000 Kč Pracuje se standardem Wi-Fi 6 a rychlostí až 1 500 Mb/s Xiaomi v únoru globálně představilo levný router AX1500 a nyní ho už můžete pořídit také u zdejších prodejců. Jeho cena činí 899 Kč a naskladněný je…

Moc velké zrychlení to teda není. Doma mám na 2,4 GHz rychlost 100 Mb/s a to mám Wi-Fi 4.

1 Like

Ohledně Wifi standardu by se to mělo mít nějak takto (říká ChatGPT)

  1. 802.11
  • Název: Original IEEE
  • Rok: 1997
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 2 Mbps
  • Průměrná rychlost: 1 Mbps
  • Specifikum: Základní standard pro Wi-Fi sítě, omezené možnosti a nízká rychlost.
  1. 802.11b
  • Název: Wi-Fi 1
  • Rok: 1999
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 11 Mbps
  • Průměrná rychlost: 5-6 Mbps
  • Specifikum: První široce používaný standard, stále používá pomalé modulace signálu.
  1. 802.11a
  • Název: Wi-Fi 2
  • Rok: 1999
  • Frekvenční pásmo: 5 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 54 Mbps
  • Průměrná rychlost: 20-25 Mbps
  • Specifikum: Používá frekvenci 5 GHz pro vyšší rychlosti a méně rušení, ale má kratší dosah.
  1. 802.11g
  • Název: Wi-Fi 3
  • Rok: 2003
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 54 Mbps
  • Průměrná rychlost: 20-25 Mbps
  • Specifikum: Kompatibilní s 802.11b, poskytuje vyšší rychlosti na stejném frekvenčním pásmu.
  1. 802.11n
  • Název: Wi-Fi 4
  • Rok: 2009
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 600 Mbps
  • Průměrná rychlost: 40-70 Mbps
  • Specifikum: Zavádí technologie MIMO a kanálové sdružování, zvyšuje rychlost a dosah.
  1. 802.11ac
  • Název: Wi-Fi 5
  • Rok: 2013
  • Frekvenční pásmo: 5 GHz (a omezeně 2,4 GHz s Wi-Fi 4 technologiemi)
  • Maximální teoretická rychlost: 3,46 Gbps
  • Průměrná rychlost: 200-400 Mbps
  • Specifikum: Zavádí širší kanály, více prostorových proudů a vysokou hustotu modulace pro vysoké rychlosti.
  1. 802.11ax
  • Název: Wi-Fi 6
  • Rok: 2019
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz a 5 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: 9,6 Gbps
  • Průměrná rychlost: 300-600 Mbps
  • Specifikum: Optimalizuje kapacitu, efektivitu a provoz ve vysoce zatížených sítích s technologiemi jako OFDMA a 1024-QAM.
  1. 802.11ax (6 GHz)
  • Název: Wi-Fi 6E
  • Rok: 2020
  • Frekvenční pásmo: 6 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: Shodná s Wi-Fi 6
  • Průměrná rychlost: Podobná Wi-Fi 6
  • Specifikum: Rozšiřuje Wi-Fi 6 do 6 GHz pásma pro méně rušené a přeplněné prostředí.
  1. 802.11be
  • Název: Wi-Fi 7
  • Rok: Očekáváno 2024
  • Frekvenční pásmo: 2,4 GHz, 5 GHz a 6 GHz
  • Maximální teoretická rychlost: Až 30 Gbps
  • Průměrná rychlost: Očekává se významné zvýšení oproti Wi-Fi 6
  • Specifikum: Přináší značné zvýšení rychlosti a efektivity, zdokonaluje technologie předchozích generací pro maximální výkon.

Xiaomi router za tisícovku za mě super kauf :slight_smile: Pokud ty sám máš na Wi-Fi 4 100 100 Mb/s, máš buď nadstandardně optimální podmínky pro provoz Wifi sítě, nebo jsi velmi dobrý správce sítě :).

Osobně bych ale na svůj Turris Omnia z české dílny nedal dopustit, byť je to úplně jiná cenovka. Navíc se dost těším na oficiální HW od OpenWRT. Tady se to už připravuje.

Mám 87 Mb/s podle fast.com. Můžu poslat screen. A prostě mi přišlo zvláštní, že po 15 letech od spuštění čtverky se tu propaguje šestka s rychlostí 300. Jakože posun kupředu nic moc teda. :slight_smile:

Screenshot klidně pošli, budu rád. My ale přece nic nepropagujeme, pouze informujeme :wink:.
Každé zboží má svého kupce a za 1000 Kč je to velmi dobrá koupě.

Já neřeším ten router. Spíš se zamýšlím, jaktože po tolika letech se ta rychlost zase tak moc nezvýšila. Jde mi jen o zamyšlení. :wink:

A podobně mně i na základě té tabulky vrtá hlavou, proč je u těch vyšších standardů průměrná rychlost 30x nižší než maximální.

Záleží i na schopnosti klienta. Vyšší rychlost vyžaduje širší pásmo nebo 5 GHz místo 2,4 GHz.

1 Like

No ono představa každého zrychlení znamená přijít z něčím co za stejnou spotřebu elektřiny dokáže přenést víc i formaci výkonem který Vám neublíží to není zas až tak snadné navíc musí ještě odolávat rušení sousedních sítí tak že když si tohle vše dáme dohromady tak si myslím že nárůst propustnosti ze standardu b na třeba AC je brutální ale …

To ano. Ale třeba mezi ac a ax (wifi 5 a 6) se v průměrné rychlosti nezměnilo takřka nic. A mezi wifi dvojkou a trojkou dokonce vůbec nic. :-))

Nevím změnila se modulace díky ní je odolnější proti rušení a nárůst propustnosti tam je taky z 6.9Gbps na 9.6 rychlost kterou vzduchem přenese AC většina lidí ani doma nemá. A další věc a to už se opakuji zvedá se tam neustále odolnost proti rušení od sousedních sítí

Tak nejen řešit jen rychlost ale třeba taky bezpečnost kde ve standardu ax už je WPA3. :smirk:

Já vím, že to sem nepatří,když tak to smažte , ale… musím se pochlubit… :grinning:

Dnes je to přesně 10 let ( 07.05.2014 ) co jsem se stala testerem routeru Turrisu pro CZ.nic , i po 10 letech pokračuji s jedním a tím samým modráskem, který i přes svůj věk šlape jak hodinky.Zaplatila jsem za něj tehdy 1 KČ . :thinking: i když jeho hodnota byla 12 000.
Den co den má nové aktualizace a chrání naši sít tak dokonale, že nemusím mít v PC antivirový program a to mám otevřenou sít jak iPv4 , tak i iPv6 . Pevné připojení 5G optikou i Wi-Fi .
Akorát 2 x mu upravovali vnitřek a jinak je v pohodě. Má i OS shodný s těmi nejnovějšími Turrisy .
Honeypot je také velmi zajímavý . :hugs:
Omlouvám se … :star_struck: