Telefon, který jsem si oblíbil. GeekBoy

Úvod

Při cestě do Atén jsem měl možnost otestovat novou vlajkovou loď Xiaomi, a sice Xiaomi 14 Ultra. Tento telefon mě velmi zaujal a dokonce mě přiměl zvážit přechod od Samsungu k Xiaomi. V této recenzi se podělím o své zkušenosti a poznatky, které jsem získal při testování tohoto telefonu.

První dojmy a balení

Xiaomi 14 Ultra mě příjemně překvapil již při rozbalování. Balení obsahuje tvrdý průhledný kryt a 90W USB nabíječku, což je v dnešní době velký nadstandard. Telefon má také předinstalovanou ochrannou fólii, což je věc, kterou Samsung od verze Galaxy S23 Ultra přestal dodávat.

Fotografie a kamera

Fotografie jsou pro mě u telefonu prioritou a Xiaomi 14 Ultra v tomto směru exceluje. Barvy jsou velmi přirozené a věrně zachycují realitu. Fotografie pořízené s Xiaomi 14 Ultra měly daleko lepší dojem než ty pořízené s Samsung Galaxy S24 Ultra.

Jednou z největších výhod je fotografická sada, která obsahuje ergonomický grip s fyzickými tlačítky, zoomovací páčku a otočné kolečko pro úpravu expozice. Tato sada přináší zpět zážitek z focení s tradičními fotoaparáty a umožňuje lepší kontrolu nad fotografiemi.

Spolupráce s Leicou se projevuje nejen v kvalitě čoček, ale i v post-processingu fotek. Fotografie mají přirozené barvy a vysokou kvalitu, kterou jsem porovnal s iPhone 15 Pro Max a Xiaomi 14 Ultra obstála velmi dobře. Telefon má také variabilní clonu, což umožňuje lepší kontrolu nad hloubkou ostrosti.

Displej a design

Displej telefonu má působivé barvy a je plynulý, ale maximální jas se zdá být nižší než u konkurence, přestože Xiaomi uvádí hodnotu 3000 nitů. Kalibrační testy ukázaly, že reálný jas je kolem 1450 nitů, což je úroveň telefonu střední třídy.

Design telefonu je prémiový s koženkovými zády, což zajišťuje jistý úchop. Odemikací tlačítko je dobře umístěné a displej má zaoblené hrany, což působí elegantně, ale prakticky to může být nevýhodou při používání ochranných skel a ovládání telefonu.

Výkon a baterie

Baterie Xiaomi 14 Ultra vydrží méně než u Galaxy S24 Ultra, ale rychlé nabíjení to částečně kompenzuje. Oficiální nabíječka dokáže telefon nabít velmi rychle, ale neoficiální nabíječky mají problémy s komunikací a nabíjejí pomaleji.

Software a uživatelské prostředí

Nová nadstavba HyperOS je dobře navržená, ale obsahuje mnoho předinstalovaných aplikací a reklam. Na druhou stranu nabízí některé zajímavé funkce, jako je zkratka pro Google Home zařízení a Google Assistant na odemykacím tlačítku.

Závěr

Xiaomi 14 Ultra mě oslnil svými fotografickými schopnostmi, ergonomickou sadou pro focení a prémiovým designem. Nicméně, několik nedostatků, jako je nižší jas displeje a slabší výdrž baterie, kazí celkový dojem. Přesto bych tento telefon zvážil pro focení a dokumentaci zážitků na cestách.

Na úplný přechod od Samsungu to zatím nevidím, ale Xiaomi 14 Ultra je rozhodně zajímavou volbou pro ty, kteří hledají výkonný fotoaparát v telefonu. Pro další recenzi se můžeme podívat na telefony Google Pixel, které se nedávno oficiálně dostaly na český trh.