Takto vypadá Google Pixel 9 Pro naživo! Jak se vám líbí?

Originál článek publikovaný na: Takto vypadá Google Pixel 9 Pro naživo! Jak se vám líbí?

Nové vlajkové lodě od Googlu vyjdou na podzim Dočkáme se hned tří různých modelů, lišit se budou velikostí a výbavou Pixel 9 Pro bude „prostředníčkem“ a nyní uniká na fotografiích Jak jsme se dozvěděli v předešlých týdnech, vlajková řada Google Pixel 9 bude letos čítat hned tři modely namísto obvyklé dvojice. Dočkáme se základní verze…

Úplně vidím Pixel 20 - RAM 256 GB, úložiště 128GB… To je opravdu nepochopitelné, že tam zase cpou jen 128GB úložiště…

Podle mě Google hodně spoléhá na Claud služby a tím pádem nedává tak velké lokální uložiště.

Jenže jaksi si nevšiml, že programy jsou stále větší a větší…

A máš nějaké konkrétní aplikace, které potřebuješ dostat do Pixel telefonů a kvůli 128GB úložišti to nejde?

Mám Samsung S20+, 128GB a už se třeba musím krotit s navigacemi, krteré mapy budu mít offline. Navíc nehraji hry a zde se dají najít gigabajtové záležitosti už zcela běžně. A zejména videa natačím opravdu minimálně. Umím si představit, že pokud někdo natáčí videa více, bude dost v úzkých, záloha je sice hezká, ale protáhnout třeba na dovolené gigabajty dat do Google fotek není úplně jednoduché. Často je ta síť uplně tristní (např. Itálie sice hlásí 4G všude, ale rychlost je někdy v řádu kilobajtů). Nehledě na to, že obecně tyhle malé kapacity už ani nemají dostatečnou rychlost, viz Samsungy, kde UFS 4 je až od 256GB… Navíc na ceně zařízení by se to podepsalo zcela minimálně… Obzvláště, když 16GB je naprosto nesmyslná paměť a už těch 12 stačí bohatě… Jako k čemu? To se mi do ní budou tahat data přes mobilní data, protože v mobilu je mít nemůžu?

Díky že si se podělil. Už chápu tvé potřeby. Cenu by to asi moc nenavýšilo, tak to ze strany Google bude nejspíše manažerské rozhodnutí, vzhledem k nabídce jejich ostatních služeb.

Osobně ale už nějakou dobu velikost uložiště v telefonu takřka neřeším. Většina dat je v claudu se synchronizaci na wifi. A raději upřednostním vice RAM, která se obzvláště v době AI bude dost hodit.

Je to pravda. 128GB mám v šest let staré P20 Pro.
Kdybych šel na podzim do nových Pixelů a chtěl je mít opět na pár let, tak určitě se už dívám po 256GB nebo 500GB.
Na cloud všechno dát nejde.
Každopádně když jsme u toho Samsungu tak jsem četl, že systém zabírá 30 - 60GB (podle vnitřní paměti)
U Pixelů to bylo kolem 12GB kde je systém navíc duplikovan kvůli plynulým aktualizacím.
Tak jen pro zajímavost Jarku by mě zajímalo kolik ti zabírá v S20 systém

No hele tady to není tak jednoduché jakoby ty uložiště se udávají 64,128,256,512… ale když máš 256GB tak to uložiště je ve skutečnosti 236 takhle se ty paměti prostě vyrobí a samsung to neštastně udává tak že ten zbytek paměti co tam vlastně ani není zabírá systém takže tohle je mýtus…

Pokud bude i nadále tupě lhát, že umí Dualsim a přitom jediné co umí je přihlásit dvě čísla, tak je to k ničemu Pixel8 dostaly děti protože amík ignoruje potřebu rozlišit provoz dvou čísel jako dvou světů :unamused: Smutné je, že číňan to umí i lowendů :sob:

Pixel 8 Pro podle tebe Dual SIM neumí?

Ne podle mne … podle soudruhů konstruktérů :slight_smile: Když si proletíš Google najdeš spoustu stejných dotazů už na předchozí verze (to jsem bohužel před koupí neudělal). A najdeš dokonce i vypruzení odpovědi od tech.podpory, že tento požadavek dostávají pouze z Evropy a části Asie … tupci sebestředný :slight_smile: Že vnímání fce dualism je ve státech, že si do svého telefonu nahraješ např. SIMku na dovolené pro levnější volání v lokalitě. Na druhé číslo, např. pracovní, máš druhý telefon. To bohužel i potvrzují diskuze s amíky uživateli, kteří to obhajují. Z našeho pohledu dualism pro možnost dvou tel.čísel jako “dvou světů” např. soukromé a a pracovní, prostě nezvládá :frowning: Bojoval jsem s tím dlouho, když jsem se nechtěl vzdát nové koupě :frowning: A ne, nevyřeší to pár aplikací … :slight_smile:

Než se dostaneme k tomu, jak je to s Dual-SIM, tak je namístě upozornění, že tady vulgarismy nechceme. Takže příště bez nich! Pro jistotu připomínám pravidla komunity

  1. buďte k druhým empatičtí a vstřícní
  2. žádné vulgarismy ani nenávistné projevy
  3. odkaz můžete přidat jakýkoliv, ale nesmí mít povahu reklamy

A teď k tomu jak je to s DUAL-SIM u telefonu Google Pixel 8?
Osobně používám Google telefony už v době, kdy se jim ještě říkalo Nexus. Párkrát jsem už DUAL-SIM využil při cestě do Indonésie, kdy jsem v Pixelu měl vlastní českou eSIM, ale pro levnější fungování v dané oblasti jsem za pár korun pořídil i klasickou “plastovou” SIM kartu indonéského operátora. No a vše fungovalo bez problému.

Nevím, jak je to konkrétně u Pixelu 8, jelikož jsme používal jeho vybavenějšího brášku Pixel 8 Pro. Ale v obou případech píše i sám Google na oficiálních stránkách Google Store DE “SIM-Karten
Dual-SIM-Funktion (einzelne Nano-SIM-Karte und eSIM)”, kde překlad zní

  • “SIM karty - Funkce Dual SIM (jedna nano SIM karta a eSIM) 18”

Také je tam ale malou 18 připsáno, že

  • 18 - Funkce není podporována všemi mobilními operátory a ne ve všech zemích. Další informace vám poskytne poskytovatel bezdrátových služeb.

Takže, Pixel telefony podporují DUAL-SIM, ale nepodporují jej všichni operátoři v daných zemích.
Je tady někdo, kdo používá nějaký Google Pixel telefon s DUAL SIM v ČR? Pokud ano podělíte se prosím o to, jaký konkrétní model Pixel telefonu máte a také o operátora? Díky
:bulb:Ale pokusím se oslovit české mobilní operátory s tímto dotazem a uvidíme co nám odpoví.

Petře prosímtě, nevím zda to že jsou “neostří” měl být ten vulgarismus, pokud ano, tak se ti za něj omlouvám :smiley:
Telefon, který jsem daroval v rodině dál byl právě Pixel 8pro, znám další minimálně dva uživatele, kteří naletěli stejně. Nemá to nic společného s tím co píšeš o operátorech a ani s tím sdělením co kopíruješ od výrobce. To využití co ty popisuješ, že jsi udělal, je přesně to co umí dualism v podání výrobce Pixelu, resp. tvůrců systému. Tedy pouze vložit na dovolenou druhé číslo pro dovolání se.
Vezmi si téměř libovolného číňana Hua, Honor, Xia, nebo i Samsung … atp a dualism ti rozliší zvonění podle příchozí simkarty, rozliší ti hovory a i zprávy dle simkarty, pracuje se vzájemným přesměrováváním hovorů a nahrazováním dat při probíhajících hovorech … prostě umožní ti skutečně mít dva samostatné světy v jednom telefonu. U Pixel 8Pro (a jak jsem se následně dočetl i předchozích modelů) už ani nezjistíš na které číslo ti ten dotyčný na displeji zrovna volá, tedy netušíš jestli ti volá někdo na firmu A nebo firmu B, natož že by to zazvonilo jinak a další obvykle normální vymoženosti dualsimů.
Pokud tedy chceš mít “druhou kartu” pro stejného člověka, který je jen v jiné zemi - tak ano.
Pokud ale chceš mít dvě čísla jako dva oddělené režimy - např. dvě firmy, nebo soukromě a služební číslo, atp - pak Pixel selhává, neumí to a odpověď výrobce je, že toto není v USA vyžadováno, že to chce pouze Evropa a část Asie, proto o tom neuvažují. Dokonce mi v jedné diskuzi i popsal Amík, který žil v Evropě, že mi naprosto rozumí co chci a že toto opravdu v USA nikdo neprovozuje, prostě služební jablko hodím do šuplíku a jdu domů, proč bych si tahal pracovní svět domů. A že i on zíral jak tady v Evropě jsme ochotni nést si služební pracovní svět domů v kapse.
Už jsem ti to popsal lépe?

Chápu, co se mi snažíš sdělit. Ale nemám s telefony Pixel stejné zkušenosti jako ty. V ČR jsem sice Dual SIM nepotřeboval, ale v zahraničí byly obě čísla aktivní a mohl jsem si u SMS i hovoru vybrat preferované.

Ale abychom se tady nedohadovali, pořídím do stávajícího Pixelu druhou SIM a otestuji.

Mezitím nám do redakce přišly reakce od:
Tisková mluvčí O2 - Ježková Monika

Děkujeme za dotaz a posílám vyjádření ze strany operátora O2.
Podpora Dual SIM ve smartphonech Google Pixel je v české mobilní síti plně funkční. Zájemci tak mohou využívat fyzickou Nano-SIM kartu a současně také e-SIM bez omezení.

Tisková mluvčí Z-Mobile - Šedivá Patricie

Pokud je telefon Dual SIM, je nutné použít SIM v tom formátu, který telefon podporuje. Tedy 2x plastová SIM nebo kombinace plastové SIM a eSIM. Z našeho pohledu by mělo fungovat vše – eSIM je jen jiný formát SIM karty. Ale je třeba mít na paměti, že Google Pixel z pohledu výrobce není určen pro prodej v ČR a zákazníky v ČR, tj. má nulovou podporu (ani jej nikdo netestuje atd.).Viz. Learn about devices & services available in your region - Google Store Help

Petře, fakt se s tebou nedohaduji, asi mi pořád nerozumíš. Obě sim jsou aktivní se všemi našimi operátory. Můžeš si vybrat z čeho voláš ven. Ale to není to co Pixelu vytýkají ti, kteří denně používají dvě čísla pro dva odlišné světy volajících. :slight_smile:
Nech si někoho zavolat a zjistíš, že nevíš na kterou SIM ti ten hovor přichází. Ani nezazvoní jinak, ani ti to neukáže jestli je ten hovor na soukromý nebo služební číslo. Nerozdělí ti historie, nerozdělí ti zvuky, zprávy, … Tohle se těžko vysvětluje pokud nepoužíváš dvě čísla v jednom telefonu denně a na každém se musíš hlásit jinak, nebo některé musíš vzít i když nechceš. Věř mi, že bych se nezbavoval hračky za skoro třicet, na kterou jsem čekal pořadník, jen tak bez boje. A věř i že vím o čem mluvím, v dobách dřevních kdy SvAndr začínal jsme se i několikrát potkali na roadshow a zabředli do mnohem hlubších témat než prosté využití dualu :slight_smile:

No vidíš, asi se známe osobně, ale podle jelena jsem tě nepoznal :slight_smile: .

Už chápu, chceš rozdělit světy na pracovní a osobní. Je otázkou to zdali spojování s Dual-SIM, nebylo trochu zavádějící. Pokud tohle Pixel nativně neumí, není možné suplovat nějakou aplikací?

Mohl bys nám prosím sem napsat seznam pro tebe klíčových funkcí, které by Pixel X měl umět, aby z tvého pohledu byl OK + pro lepší kontext, jak bychom to mohli ± otestovat? Rád bych to vyzkoušel. Díky.

Když vezemeš cokoliv z číňanů, nebo i trochu “lepší značky” - jak jsem psal výše, tak v nich s DualSim dokážeš:
Jinak zvonit při příchozím hovoru jednotlivé karty (ne jen u uložených čísel, i u cizích a skrytých, prostě podle SIM)
Jinak zvonit při SMS
Případně dočasně nezvonit vůbec z jedné SIM ale druhá ano.
Hlavně při příchozím hovoru nemáš žádnou pochybnost, na kterou SIM přichází, jasně píše na kterou to je.
Oddělíš i historii volání podle SIM
Umí si pamatovat, že např. souseda Pepíčka voláš vždy ze soukromého, ale pana ředitele vždy ze služebního.
Logicky nejsou obě aktivní 100%, při hovoru se ti ta druhá odpojuje, ale Dualsim umí při hovoru na jedné kartě automaticky dočasně přesměrovat druhou SIM na tu s hovorem, takže hovor na druhé sim si stoupne do fronty s hláškou že právě hovoříš a tobě zakuká do ucha s hovorem ve frontě.
Při hovoru z karty 1 ti změní kartu na mobilní data z 2 pokud je výchozí pro data a povolíš si to, tedy nestane se ti, že když máš data z 2 ale běží hovor na 1, že se při hovoru nepodíváš do emailu.
A víc podobných funkcí, které ti prostě hladce umožní nenosit v kapse dvě placky (soukromou a služební) ale pouze jednu, která skvěle oddělí ze které se co má zrovna odehrát. Dokonce i můžeš nastavit, které app si mají brát data z které SIM, to já nepoužíval ale znám zaměstnance korporáta, kde jim hlídají na co čerpají data, tak si oddělil to co je červený hadr pro IT v podrobném výpisu, aby to chodilo ze soukromé mimo VPN - ale to se mě naštěstí netýkalo.
Bohužel ty aplikace, které to řešily dříve, ty už to dnes nevyřeší, bylo jich dříve mnoho … dokud se z toho nestal standard u většiny dualsimů a lidi tedy přestali kupovat app. Vývojáři s tím tedy přestali a konec. Několik verzí androidu ještě šlo certifikovat nebo prostě na hulváta přecpat instalovanou app do nového stroje i bez GPlay (zachránil jsem tím nejednoho nešťastníka), ale bohužel čím je to starší tím to víc nejde. U Pixel8-pro už to odhalilo a nedokončilo všechny pokusy - byly přeci jen o cca 3-4 verze Androidu starší a politika Google stále přísnější.
Nedávno jsem si postsekl u jednoho majitele nového Honoru, že jsem na něj musel dočasně taky, protože jsem musel dát pryč PX8pro - on se jen usmál a říkal “Taky potřebuješ dvě čísla? Já dal PX8pro synovi” … :frowning: Prostě, kdo je zvyklý používat dvě čísla denně aktivně, tak u Pixlů narazí.
Ale jak jsem psal výše, Google podpora to vysvětluje tím, že toto není v USA v poptávce tedy je to na okraji jejich zájmu. Při googlení jak to vyřešit, najdeš 90% těchto dotazů pouze z Evropy a zbývajících 10% z Asie … a bohužel všechny končí stejnou cestou - zkuste kontaktovat podporu a podpořit váš zájem o fci dualsim pro příští verze :frowning:

3 Likes

Díky za feebback až bude chvilka zkusím otestovat.

Zatím ještě posílám oficiální vyjádření od Vodafone - Kateřiny Šantorové

Víme pouze o jednom omezení, díky kterému by nebylo možné naši SIM kartu použít v Dual SIM telefonu a to je tzv. SIM lock (telefon je „uzamčen“ pro použití SIM karty daného operátora, takovou praxi používají operátoři např. v USA, kde se stále hojně využívají vysoké dotace na telefony). Pokud bude mít tedy uživatel telefon Google Pixel ze standardní distribuce, tak nevidíme žádné omezení, aby mu s naší SIM kartou nefungoval v režimu Dual SIM.“