Podnikáte? Tahle umělá inteligence odhalí líné zaměstnance, nevhodné hosty i zloděje

Originál článek publikovaný na: Neurospot odhalí líné zaměstnance i nechtěné zákazníky

Společnost Neurospot představila hardware, který analyzuje chování návštěvníků Rozpozná produktivitu zaměstnanců i strávený čas zákazníků Přístroj poskytne kompletní analýzu dění za pomoci umělé inteligence a kamer Společnost Neurospot představila hardware, který díky AI trackingu dokáže identifikovat míru pracovitosti zaměstnanců i jak dlouhý čas zákazník tráví při nákupu. Odhalí postávající nepracující zaměstnance, konkrétní položky v regálech,…

Časem tohle povede k vytvoření tzv. sociálního kreditu, který už mají v Číně. Což může vést k určitému ovládání lidí. Např kdo v zaměstnání nejí, nepije a nechodí moc na záchod, bude mít větší odměny. Kdo v obchodě přečte více reklam (nebo klidně více volebního programu), má větší slevu u pokladny. Atd. atd.

To tvoje tvrzení je trochu přitažené za vlasy Jirko, je to podobné jako říct, že mobily omezují osobní svobodu. A vlastně bys měl i v některých případech i pravdu ale …

Nevím zdali si toho vědom, ale v dnešní době je naprosto běžné, že nás jako osoby analyzuje nějaký sofistikovaný software a snaží se pomoci s vyřešením nějakého problému. Většinou tedy k našemu prospěchu (vetší bezpečí, lepší nakupování …)

Například na letišti
s cílem vyhledávání teroristů


https://medium.com/@softarex/computer-vision-in-airport-security-e4cffe92d49c

Nebo sledování kudy projde zákazník v obchodě
Což pomáhá lépe optimalizovat prodejny

Neurospot mě v tomto směru přijde jako ten dobrý

Ale je jasné, že pokud někdo danou technologii globálně zneužije, nebo spíše použije ku prospěchu autoritářskému režimu na úkor svobody lidí, je to průser. Zde ale není problém technologie, ale to jak ji lidí s velkým vlivem využívají. Je to podobné jako dynamit. Může zabíjet lidi, ale i pomáhat lámat skály a urychlit výstavbu domů.

Pokaždé, když někde čtu o sociálním kreditu, vzpomenu si na “Black Mirror - Lacie Rates Coworker - Social Credit System (Nosedive S3E1)”. Kdy se ti pak neotevřou ani dveře u kanceláře. Ale to už je extrémní způsob.

Ale já to nevymyslel s tím sociálním kreditem a odměnami (i tresty) za určité chování. Opravdu to v Číně existuje už pár let. Viděl jsem o tom dokument. Si pojem Sociální kredit zadejte do Vaší oblíbené umělé inteligence.

Jirko, já vím že sis to nevymyslel. Dokument jsem neviděl, ale povědomí o sociálním kreditu v Číně mám. Ale stále si myslím, srovnávaš jablka s hruškami.

Rozpoznávání, čehokoliv, umí dnes už běžné kamery. Rozhlédni se kolem sebe, kolik takových kamer za den napočítáš. Dle tvé analogie by to znamenalo, že máme sociální kredit už i u nás :slight_smile: .

1 Like

Takže v EU to je nelegální, protože tady se nešlo používat AI social score a tohle zní přesně jako social score …“bude to hlídat líné zaměstnance”, tudíž nastavovat určité skóre zaměstnanců… Super. U nás to nebude xd

1 Like

EU taková není to si myslí hodně lidí ale bohužel je možná ještě horší diktát je všude kolem jen diktují a pokud neposloucháš tak hned vyhrožují bohužel je to pravda, co zákaz alternativních webových stránek atd… mám pokračovat?

Pokud to souvisí s tématem článku, klidně pokračuj, rad si to poslechnu. Jen prosím i o odzdrojování tvrzení, abychom předešli šíření dezinformací.

Souhlasím neříkám že vše je pravda ale lidé by měli myslet svojí hlavou a číst a koukat i na jiné zdroje, věřím že v Číně je něco jako sociální kredit ale k nám dooooufám se to nedostane musíme doufat

Myslel jsem to tak, co u nás může být za 20 let a AI tomu pomůže, protože to prostě bude snadné a pro mnoho podnikatelů i politiků hodně výhodné.

AI je jen nástroj a pokud jej lidé budou používat ke špatným účelům, je zde naštěstí i velká šance, že ti co se tomu budou bránit, budou také při obraně používat IA. Je tedy dost možné že to bude vyrovnané :wink:.