Ověřeno! Xiaomi, HyperOS a odemknutý bootloader?

Originál článek publikovaný na: Ověřeno! Xiaomi, HyperOS a odemknutý bootloader?

Xiaomi pokračuje v uvolňování HyperOS, který je postavený na Androidu 14 Aktualizaci zatím obdrželo POCO F5, Xiaomi 12T, Xiaomi 13 nebo Xiaomi 13T Dosud bylo Xiaomi velmi vstřícné k neoficiálním úpravám, HyperOS to změnil V roce 2023 se Xiaomi definitivně rozloučilo s uživatelským rozhraním MIUI, které se nachází ve stovkách milionů mobilních telefonů. Během let…

Myslel jsem, že jsem jeden z mála, který neví, co je to bootloader (natož co znamená jeho odemčení) a není schopen to pochopit ani podle Wikipedie. Naštěstí jsem našel dost článků, které přiznávají, že to smysluplně a bez mnoha dalších odborných pojmů neumí vysvětlit ani odborníci a tak se snaží vysvětlení vyhnout. :slight_smile:

Tak proč se tím zabívat, když tomu nerozumíš - prostě článek pro tebe není určený.
A jestli tě to začne zajímat tak se to dá snadno dohledat / naučit.
Taky bych tápal u článků natéma použití makeupu :slight_smile:

1 Like

Schválně to zkusím vysvětlit :). Bootloader kontroluje, že v telefonu máte systém, který do něj nahrál výrobce a nedovolí spustit nic jiného. Pokud je odemknutý, tuto kontrolu přestává dělat = do telefonu si můžete sami nahrát upravený nebo úplně jiný systém a používat jej. Myslím si, že není nutné to vysvětlovat detailně, stačí pochopit princip :). Nebo ještě jinak - zamknutý bootloader zajistí, že když se budete chtít snažit do benzínového motoru natankovat naftu tak to nepůjde a auto se nerozjede. Když je odemknutý, můžete natankovat co chcete, auto pak může jet lépe ale taky může zdechnout a už se nenastartuje :).

1 Like

Díky. Ale teď mi přijde, že odemknutí bootloaderu je teda to samé, co root telefonu. V čem je rozdíl?

Odemknout bootloader si mohu například proto, abych do telefonu nahrát ROM z jiného regionu. Pořád je to oficiální ROM od výrobce, ale není pro Evropu. V minulosti naopak bylo možné díky mezerám v Androidu provádět root aniž by člověk odemykal bootloader, to už dnes moc nejde. Root můžeme nazvat jako admin práva ve Windows, člověk může sahat do různých souborů, ale pořád to jsou Windows (je to zjednodušené, ale snad jasné).

1 Like

Díky za vysvětlení. Stále je se čím seznamovat.