Mokrý telefon a rýže: Ano, nebo ne?

Originál článek publikovaný na: Měli byste mokrý telefon strčit do rýže, anebo ne?

Když potřebujete vysušit telefon, pravděpodobně vás napadne strčit ho do rýže Apple však před tímto způsobem sušení nyní důrazně varuje Alternativu, kterou uvádíme jako nejefektivnější, raději ani nezkoušejte Možná jste si všimli, že v poslední době se vysušování „utopených“ telefonů na internetu hodně řeší. Je to zejména, protože Apple aktualizoval dokument týkající se výstrahy na…

Říká se, že pokud vám nějaká elektronika spadne do moře (a vylovíte ji), tak ji hned hodit do většího množství pitné vody. A má to logiku, slaná voda je vodivá a sůl silně korozivní. Osobně bych to pak opatrně sušil z větší vzdálenosti fénem, 50°C přístroji neublíží a to je hranice, která začíná člověka pálit. Chvíli foukat, trochu ohřát, nechat schnout, zase ohřát… A zkoušet zapnout radši až druhý den.

Naprostý souhlas, že postup ohledně vysoušení od slané, nebo běžné vody se liší. Zeptal jsem se ChatGPT na “Jak nejlépe vysušit telefon, který spadl do vody? A liší se nějak postu, když mobil spadne do slané, nebo běžné vody? Pokud ano, jak a proč?” a dopověď je:

Pokud vám telefon spadl do vody, je důležité rychle a správně reagovat, aby se minimalizovalo poškození. Postup se může lišit v závislosti na tom, zda se jedná o slanou nebo sladkou vodu.

Obecné kroky pro vysušení telefonu:

  1. Okamžitě vypněte telefon a odpojte veškeré připojené kabely a příslušenství. Nezapínejte telefon a nesnažte se ho nabíjet, dokud není zcela suchý.
  2. Odstraňte veškeré odnímatelné části, jako je pouzdro, SIM karta, SD karta a baterie (pokud je to možné).
  3. Jemně otřete telefon suchým, měkkým hadříkem nebo papírovým ručníkem. Snažte se odstranit co nejvíce vody.
  4. Použijte vakuový vysavač (pokud je k dispozici) na nízké nastavení, abyste z telefonu odstranili vodu. Vyvarujte se použití fénů, protože horký vzduch může vodu tlačit hlouběji do telefonu nebo poškodit jeho součásti.
  5. Použijte absorbent, jako je nerafinovaná rýže nebo silikagelové sáčky. Umístěte telefon spolu s absorbentem do uzavřené nádoby a nechte ho vysušit po dobu nejméně 24-48 hodin.

Specifika pro slanou a sladkou vodu:

  • Slaná voda: Je agresivnější, protože sol může způsobit korozi a další poškození elektronických komponent. Pokud telefon spadl do slané vody, je doporučeno jej po vypnutí a demontáži rychle opláchnout destilovanou vodou nebo vodou s nízkým obsahem minerálů, aby se odstranily zbytky soli, a poté postupovat s vysušením.
  • Sladká voda: Zatímco poškození od sladké vody může být méně agresivní než od slané vody, stále je důležité telefon co nejrychleji vysušit, aby se minimalizovalo riziko poškození.

Upozornění:

  • Nepoužívejte teplý vzduch: Vysoké teploty mohou poškodit elektronické komponenty.
  • Nepoužívejte mikrovlnnou troubu: Toto by mohlo způsobit vážné poškození nebo dokonce požár.
  • Opatrně s pohybem: Zatřásání nebo prudké pohyby mohou vodu tlačit hlouběji do zařízení.

Pokud po vysušení telefon stále nefunguje správně, může být potřeba kontaktovat profesionální servisní středisko. Mějte na paměti, že voda může způsobit trvalé poškození, které není vždy možné napravit.

Se vším se dá souhlasit. Trochu mě ChatGPT zmátl tím doporučením vakuového vysavače, ale asi by se dal použít i běžný vysavač, kterému nevadí voda (čili nesmí mít papírový pytlík :smiley: )

U toho “absorbentu” jsem se pozastavil nad tvrzením, máme použít “nerafinovanou rýži”, ale v tomto případě by to asi nemělo hrát nějak zásadní roli.

Pokud by někdo nevěděl co jsou to “silikagelové sáčky” a kde je levně sehnat. Dají se velmi levně koupit jako stelivo pro kočky, které se dá kouoit v potřebném objemu od 75 Kč https://steliva-a-toalety-pro-kocky.heureka.cz/f:9041:40729278/?o=4

Pokud by telefon po vysušení nešel zapnout, tak by se pak mohl hoditi ještě tento návod. Telefon nejde zapnout? 5 kroků, které Vám mohou pomoci