Češi nakoupili na Temu a začaly jim mizet peníze z účtu. Na žádný podvod jsme nenaletěli, tvrdí

Originál článek publikovaný na: Češi nakoupili na Temu a prý jim začaly mizet peníze z účtu

Čínské tržiště Temu celosvětově ovládlo on-line prostor I na Čechy cílí agresivními reklamami nejen v Google vyhledávání Dvojice tuzemských zákazníků prý po nákupu na platformě přišla o peníze Internet v České republice i mnoha dalších světových zemích naprosto ovládl fenomén Temu. Čínský portál, nabízející produkty všeho druhu za naprosto směšné ceny, se rychle dostal do…

Já už narazil na stránky, které se za Temu pouze vydávaly. Takřka nerozeznatelné. Zarazily mě až různé další odkazy v samotném nákupu. Na Temu nekupuju nikdy elektroniku (předpokládám, že kvalita nabíječky za 19 Kč bude odpovídat její ceně) a na všechny e-nákupy mám pro jistotu speciální účet, na který si posílám peníze zvlášť. Takže v nejhorším případě mi lze vytunelovat maximálně pár set korun.

6 Likes

Díky za sdílení zkušenosti! Je nějaká šance, že bys měl k dispozici snímky stránky? Popřípadě dokázal bys dohledat odkaz? Pokud ano, moc bych ocenil, kdybys mi jej zaslal do soukromé zprávy tady v komunitě nebo na e-mail adam.kurfurst@svetandroida.cz – sem do vlákna prosím ne, ať se někdo náhodou nechytí :smiling_face:

Už je to tak půl roku nazpět. A jelikož mi různé podvodné stránky naskakují denně, tak se tím opravdu nezabývám. Ale odkaz byl prostě temu a k tomu deset nesmyslných znaků. Takže to šlo poznat hned, ale já názvy vždy nečtu.

Jojo, chápu :)) i tak ale díky!

1 Like

Důležitá aktualizace (24. 4. 2024, 18:39): Do článku doplněno vyjádření společnosti Temu pro SvětAndroida. V souvislosti s ním byl aktualizován titulek článku a vytvořena sekce „ Jak na situaci reaguje samotné Temu?“, kam jsme jednotlivá prohlášení platformy umístili.

1 Like

Bohužel i my se stali obětí. Jen 14 dni po instalaci aplikace u manželky došlo k odchodu peněz za neznámý neprovedený nákup nějaké kanadské společnosti prodávající pracovní oblečení. Ta se nám v podstatě vysmála, že je to náš problém… Takže standartní procedura zablokování karty, zrušení Temu účtu i samotné aplikace

  1. Pro tyto nákupy (temu, alegro, aliexpress apod.) používat Revolut, nebo podobné, kde mám minimum prostředků, navíc u Revolutu lze zřídit virtuální kartu, u které se po každé platbě změní číslo.
    Třeba na ali je výhodnější platit v USD než v jiných měnách a Revolut má dobré převodní kurzy.
  2. I uskutečněná platba se dá zablokovat, takže je dobré sledovat pohyby na kartě, v dnešní době velmi snadné.
  3. Vždy věci z odkazů dávám do košíku a platbu pak dělám ze záložky/mobilní aplikace (ještě před nákupem projdu co mám v košíku a zkusím najít nižší cenu, projdu recenze), pokud otevřu odkaz na ali/temu a nejsem přihlášen, tak zpozorním a kontroluji jestli nejde o podvod, zkontroluji funkčnost všech prvků webové stránky, zkontrolují správnost url… případně kouknu do zdrojového kódu… 95% podvodných stráněk má nefukční menu, nebo odkazy obsahují stejné url, nefunkční diskuze apod.

Tohle je slabý odvar toho co se děje v kryptokomunitě využívající telegram, discord apod. někteří scameři jsou hodně vynalézaví a neodbytní, často přichází s nějakou super nabídkou, nebo se vydávají za podporu projektu…
A s rozvojem AI bude hůř… viz deepfake reklama se Zaorálkem (zmanipulovaná reportáž o situaci na blízkém východě) lákající na investice do podvodného projektu, zneužívající třeba značku ČEZ.

1 Like

Dobrý den, mohu se zeptat, zda máte zvláštní účet na nákupy na Temu u stejného peněžniho účtu nebo je lepší mít účet jinde?

Obecně mohu zvláštní bankovní účet na veškeré e-nákupy jen doporučit. Mám na něm pár set kč (popřípadě tam pošlu, co chci právě utratit) a tak mi vlastně není moc co vzít.

1 Like

Ta procedura nebyla standartní, ale standardní.

Ahoj, jen mi je divné, že kdyby Vám měli z účtu odcházet peníze, tak přece na každou transakci potřebuje aplikace, karta, banka Vaše ověření respektive, pokud jste na internetu a kupujete, měla by to být samozřejmost. Dokud nepotvrdím platbu na svém telefonu, žádnou nikdo neprovede. Vřele doporučuji.